Daniel Craig nikada nije skrivao da je uloga Jamesa Bonda sa sobom nosila veliki pritisak, a nakon završetka svog mandata otvoreno je govorio o izazovima koje je doživio tokom snimanja filmova o agentu 007. Posebno je izdvojio jedan nastavak koji je smatrao izrazito problematičnim.
Craig je kao najveće razočaranje izdvojio film “Zrno utjehe”, drugi nastavak u kojem je glumio Bonda. Osvrćući se na produkciju, rekao je: „Snimili smo ‘Zrno utjehe’, što je bio potpuni haos, najblaže rečeno, a sva težina uloge jednostavno me shrvala“, prenosi Far Out Magazine.
U filmu “Zrno utjehe” Bond nastavlja potragu za ljudima odgovornima za izdaju i smrt žene koju je volio u prethodnom nastavku “Casino Royale”. Istraga ga vodi do moćne kriminalne organizacije koja djeluje iza kulisa međunarodne politike i poslovnog svijeta.
Glumac je objasnio da su na film uticali brojni problemi, uključujući štrajk scenarista i scenarij koji nikada nije bio dovršen onako kako je trebao biti. Uz to su se pojavili i pritisak slave te velika očekivanja nakon uspjeha filma “Casino Royale”, koji je publika i kritika odlično prihvatila.
Craig smatra da je tokom snimanja “Zrna utjehe” počeo osjećati teret koji nosi lik Jamesa Bonda. „Ponekad sam čeznuo za onom osobom koja sam bio dok smo snimali ‘Casino Royale’“, priznao je. Dodao je: „Ponekad je previše znanja loša stvar. Nisam bio svjestan mnogo toga, kako stvari funkcionišu, kako svijet zapravo gleda na Bonda. A onda sam sve to odjednom počeo shvatati i taj me teret slomio.“
Iako se “Zrno utjehe” često smatra najslabijim Craigovim filmom o Bondu, nakon njega je uslijedio “Skyfall”, koji mnogi smatraju najboljim nastavkom njegove ere. Unatoč kritikama, Craig danas vjeruje da su problemi tokom snimanja tog filma pomogli oblikovati kasnije, uspješnije nastavke franšize.