Izvršni direktor Nvidije Jensen Huang izjavio je da Kina ima ogromnu prednost nad Sjedinjenim Državama u razvoju infrastrukture potrebne za vještačku inteligenciju, upozoravajući da razlike u brzini gradnje i energetskim kapacitetima postaju alarmantne.
Huang je tokom razgovora s predsjednikom Centra za strateške i međunarodne studije Johnom Hamreu naglasio da je izgradnja AI infrastrukture u SAD-u spora i opterećena birokratijom, dok Kina operiše gotovo nevjerovatnom brzinom.
''Ako želite izgraditi data centar u Sjedinjenim Državama, od početka radova do puštanja superkompjutera u pogon treba oko tri godine. Kina može izgraditi bolnicu za jedan vikend.'' – rekao je Huang, prenosi Yahoo Finance.
Kina ima energetsku moć koja „nema smisla“
Pored infrastrukture, Huang smatra da SAD zaostaju i u energetskim kapacitetima, ključnim za razvoj napredne AI.
''Kina ima dvostruko više energije nego mi kao nacija, a naša ekonomija je veća od njihove. To mi nema smisla.'' – poručio je.
Dodao je da kineski energetski kapacitet „raste gotovo vertikalno“, dok američki ostaje „zapanjujuće ravan“, što prema njegovom mišljenju predstavlja ozbiljan strateški problem.
Nvidia i dalje daleko ispred – ali upozorenje je jasno
Huang ipak naglašava da je Nvidia „generacijama ispred“ Kine kada je riječ o AI čipovima i naprednim tehnološkim rješenjima. No upozorava da bi potcjenjivanje kineskih sposobnosti proizvodnje bila „velika greška“.
Istovremeno ostaje optimističan, navodeći da napori predsjednika Donalda Trumpa da vrati proizvodnju u SAD i potakne ulaganja u AI industriju mogu imati snažan pozitivan efekat.