Svijet

Djevojčica u Rusiji zbog antiratnog crteža završila u sirotištu, a otac će možda u zatvor: “Loše je odgojena”

U centru ruskog grada Jefremova nalazi se zid prekriven slikama rata. Ogromne fotografije maskiranih ruskih vojnika s oružjem i velikim slovima Z i V - simbolima takozvane ruske "specijalne vojne operacije" u Ukrajini. No, pozadina tih slika je priča o djevojčici koja je završila u sirotištu zbog antiratnog crteža. Objavljena i pjesma.

Evo i pjesme.

Dobro treba imati šake.
Dobro treba željeznu ruku
Da odere kožu s onih
Koji mu prijete.

Završila u sirotištu

Ovo je službena, patriotska slika ruske invazije na Ukrajinu. Ali u ovom gradu, 320 km južno od Moskve, pronaći ćete još jednu sliku ukrajinskog rata. Vrlo različitu, piše BBC.

BBC donosi detalje. Naime, Gradska vijećnica Olga Podolskaja pokazuje fotografiju na svom mobitelu. To je dječji crtež. Lijevo je ukrajinska zastava s natpisom "Slava Ukrajini", a desno ruska trobojnica i natpis "Ne ratu!". Dok projektili dolijeću iz pravca Rusije, na putu im prkosno stoje majka i dijete.

Sliku je u aprilu 2022. nacrtala tada 12-godišnja Maša Moskaljova. Njezin otac Aleksej, samohrani roditelj, kontaktirao je gradsku vijećnicu za savjet. Rekao joj je da je njezina škola pozvala policiju nakon što je vidjela Mašin crtež. "Policija je počela istraživati Aleksejeve društvene mreže. I rekli su mu da je kćer odgajao na loš način", kaže Olga.

Otac će možda u zatvor

Uslijedile su optužbe. Zbog antiratne objave na društvenim mrežama, Aleksej je kažnjen s 32.000 rubalja (oko 415 dolara) zbog diskreditiranja ruskih oružanih snaga. Prije nekoliko sedmica protiv njega je pokrenut kazneni postupak. Ponovno su antiratni postovi bili temelj za optužbe za diskreditaciju.

Ovaj put Aleksej se suočava s mogućom zatvorskom kaznom. Aleksej je trenutno u kućnom pritvoru u Jefremovu. Njegova kći Maša je privremeno u sirotištu. Alekseju čak nije dopušteno da s njom razgovara telefonom. "Mašu niko nije vidio od 1. marta unatoč našim pokušajima da dobijemo pristup dječjem domu i doznamo kako je", rekla je Olga Podolskaja i nastavila:

"Ruske vlasti žele da se svi pridržavaju linije. Niko ne smije imati vlastito mišljenje. Ako se ne slažete s onim što neko misli, nemojte čitati njegove objave na društvenim mrežama. Ali nemojte staviti tu osobu u kućni pritvor i njegovo dijete u dječji dom."

"Jako je zabrinut jer njegova kći nije s njim"

Stojimo ispred stambene zgrade u Jefremovu. Otvara se prozor i čovjek gleda van. To je Aleksej. Ne smijemo komunicirati s njim. Prema pravilima kućnog pritvora, Alekseju je dopušten kontakt samo s advokatom, istražiteljem i zatvorskom službom. Upravo je stigao advokat Vladimir Bilijenko. Došao je dostaviti hranu i piće koje su lokalni aktivisti kupili za Alekseja.

"Jako je zabrinut jer njegova kći nije s njim, jer je u sirotištu. Sve u stanu ga podsjeća na nju. Zabrinut je što bi joj se moglo dogoditi", kaže Vladimir nakon posjeta Alekseju Moskaljovu.

"Ništa od ovoga nije učinjeno. Samo su je odlučili poslati u dječji dom. Po mom mišljenju, da nije bilo administrativnih i kaznenih prijava koje je Aleksej dobio, ovo se ne bi dešavalo. Čini se da su socijalne službe opsjednute ovom porodicom. Mislim da je to čisto iz političkih razloga. Problemi porodica počeli su tek nakon što je djevojčica nacrtala tu sliku", govori Vladimir za BBC.

Ukrajinski vojnici posjetili školu

Vojnici koji su se vratili iz Ukrajine posjetili su školu br. 9 prošlog oktobra. U govoru tog dana direktorica škole Larisa Trofimova izjavila je: "Vjerujemo u sebe i u našu domovinu, koja nikada ne može pogriješiti."

Pristaše porodice Moskaljov i novinari okupljaju se u zgradi lokalnog suda. Gradsko povjerenstvo za maloljetnike poduzima pravne radnje kako bi službeno ograničilo Aleksejeva roditeljska prava.

To je prvo saslušanje poznato kao "razgovor" sa sucem. Advokat Vladimir Bilijenko kaže da je Aleksej želio osobno biti ovdje. Međutim, nije mu dopušteno prekinuti kućni pritvor kako bi došao na sud iako je u pitanju njegovo dijete.

U hodniku sudnice aktivistica razvija plakat s natpisom: "Vratite Mašu njenom ocu!"

Jedna od Aleksejevih pristaša Natalija Filatova vjeruje da priča o porodici Moskaljov pokazuje maltretiranje neistomišljenika u Rusiji: "Naš ustav proklamira slobodu govora, slobodu savjesti, potpunu slobodu građana da izraze svoje mišljenje. Ali sada nam je to zabranjeno."