DRUGI NOSILAC

Đoković ispao s US Opena i tako završio godinu bez osvojenog Grand Slema

Novak Đoković poražen je u 3. kolu US Opena, posljednjeg Grand Slam teniskog turnira sezone. Bolji od srbijanskog tenisera bio je Australac Alexei Popyrin, koji je slavio 6:4, 6:4, 2:6, 6:4. Dan nakon što se od turnira oprostio treći nositelj Carlos Alcaraz neočekivanim porazom od Botica van de Zandschulpa, 74. tenisera svijeta, u turniru više nema ni drugog nositelja, koji se u New Yorku nadao osvojiti svoj 25. Grand Slam naslov i svoj jubilarni 100. teniski trofej.

Ova godina je prva od 2017. koju rekorder po broju titula s turnira najjače kategorije završava bez osvojenog Grand Slama. Na Australian Openu je igrao polufinale, na Roland Garrosu bio zaustavljen u četvrtfinalu, a u Wimbledonu ga je u tri seta u meču za naslov svladao Alcaraz.

Velika trojka više ne osvaja Grand Slamove

Od 2002. godine nije se dogodilo da neko od Velike trojke svjetskog tenisa (Đoković, Rafael Nadal, Roger Federer) nije osvojio barem jedan Grand Slam u sezoni. Danas je situacija drugačija. Federer je penzionisan, Nadal zaustavljen povredama i formom, a Đoković je bio neuspješan u svojim pokušajima. Podsjetimo, u Australiji je slavio Jannik Sinner, a Alcarazu su pripali Wimbledon i Roland Garros.

Popyrin je nedavno osvojio turnir iz Masters 1000 serije u Montrealu, što mu je donijelo pomak na 23. mjesto ATP ljestvice. Za tu titulu pobijedio je petoricu igrača iz kruga 20 najboljih na svijetu, a zadnjeg dana augusta stigao i do prve pobjede protiv za mnoge najboljeg tenisera svih vremena. Bio je ovo njihov treći ogled ove godine i četvrti ukupno.

Australac je do slavlja stigao uz 50 winnera, ali i 14 Đokovićev dvostrukih grešaka na servisu. To je Đokovićev negativni rekord na Grand Slamovima. Među tih 14 su i četiri u gemu u kojem je Popyrin stigao do 5:2 u četvrtom setu. To se pokazalo ključnim jer je imao dvostruki break i iskoristio prednost nakon što je Đoković vratio jedan izgubljeni gem na prvom servisu za meč Australca.

U 4. kolu će Popyrin igrati protiv 20. nositelja, domaćeg predstavnika Francisa Tiafoea.