I sam bježi od pritvora

Dodik kritikuje pravosuđe zbog pritvora Nešiću. Nije u pravu kada kaže da je odbrana sa slobode osnovno ljudsko i zakonsko načelo

Milorad Dodik, predsjednik entiteta RS

Entitetski predsjednik Milorad Dodik stao je u odbranu Nenada Nešića, bivšeg ministra sigurnosti koji se nalazi u pritvoru od kraja prošle godine zbog istrage o umiješanosti u visoku korupciju.

„Pritvor ne smije postati sredstvo kažnjavanja prije presude. Nenad Nešić je, kao bivši ministar sigurnosti pokazao, odgovornost prema institucijama i prema samoj istrazi”, pravda Dodik bivšeg ministra sigurnosti na mreži X. „Svako ima pravo da se brani sa slobode. To je osnovno ljudsko i zakonsko načelo.”

Dodiku, koji je i sam pod istragom zbog napada na ustavni poredak BiH, prijeti pritvor nakon što bude priveden. Zahvaljujući naoružanim policajcima MUP-a RS koji ga štite u RS-u, Dodik je od sebe napravio slučaj visokorizičnog privođenja.

Predsjednik entiteta nije u pravu kada kaže da je odbrana za slobode osnovno i ljudsko i zakonsko načelo.

Zakon o krivičnom postupku propisuje da se pritvor može odrediti, nakon što se utvrdi postojanje osnovane sumnje da je počinjeno krivično djelo, zbog opasnosti od bjekstva, utjecaja na svjedoke i uništavanja dokaza, kao i zbog činjenice da bi boravkom osumnjičenog na slobodi moglo doći do narušavanja javnog reda i mira.