Vijesti

Dodik napravio diplomatski gaf: Turska ambasada uputila demanti na saopćenje

Raport.Ba
Koc i dodik
Nakon sastanka sa članom Predsjedništva Bosne i Hercegovine Miloradom Dodikom, saopćenjem za javnost oglasio se ambasador Republike Turske u Bosni i Hercegovini Haldun Koč. Saopćenje za javnost prenosimo u cijelosti: "Kao što je već ranije izjavljeno, u kontaktima je sa naše strane dato do znanja da je za nastavak započetih projekata potrebno da mehanizmi donošenja odluka institucija Bosne i Hercegovine budu aktivni. Naš stav po ovom pitanju je na jasan način prenesen. Što se tiče migranata, u kontaktima je također naglašeno da se nastavljaju razgovori sa EU i svim drugim zainteresovanim stranama, da se ovdje radi o jednom globalnom problemu te da je potrebno da se zauzme jedan zajednički stav po ovom pitanju", stoji u saopćenju. Ovim saopoćenjem Ambasad Turske faktički je demantirala saopćenje koje je poslato iz Kabineta Milorada Dodika. U tom saopćenju je navedeno kako se "Dodik zahvalio Republici Turskoj i njenom predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoganu za odlučnost da budu nastavljene aktivnosti BiH i Turske na započetim projektima koji ne treba da budu dovedeni u pitanje zbog novonastale situacije u BiH". Kako se može zaključiti, Ambasada Turske želi nastaviti projekte, ali je uvjet da Dodik odnosno SNSD odustane od blokada, što bi moglo ugroziti i izgradnju megaprojekta brze ceste Sarajevo - Beograd. Iz Ambasade dodatno negiraju da je na sastanaku rečeno da "Turska nema strpljenja za dvoličnost EU" u dijelu razgovora o migrantskoj krizi.
Milorad Dodik Turska ambasada Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu