'nemoguća atmosfera'

Dodik poručuje da se RS okreće sama sebi: U BiH smo svi neuspješni zbog stalnog nadmudrivanja

Raport.Ba
Screenshot 2025-06-13 173149

Predsjednik RS Milorad Dodik komentirao je neusvajanje budžeta Bosne i Hercegovine za 2025. godinu, tvrdeći da ono najbolje oslikava, kako kaže, „nemoguću atmosferu“ na državnom nivou.

„Današnje neusvajanje budžeta dovoljno govori o nemogućoj atmosferi na nivou BiH i govori nama u Republici Srpskoj da se isključivo trebamo okrenuti sebi i svojim problemima, a oni neka usvajaju ono što hoće. Ne mogu usvojiti ono što mi nećemo“, izjavio je Dodik.

Rekao je da odgovornost za odbijanje budžeta vidi u postupku članova Predsjedništva BiH, Denisa Bećirovića i Željka Komšića, koji nisu podržali prijedlog.

„Oni obaraju budžet, ne dozvoljavaju da ide dalje, a onda krive nekoga drugog“, rekao je Dodik.

Dodao je da ovakva situacija nije ništa novo: „To je jedna uobičajena stvar koju možemo da doživimo jer je gledamo godinama. Zato smo svi u BiH podjednako neuspješni jer imamo stalno neka nadmudrivanja.“

Komentirajući ulogu Predsjedništva BiH, Dodik je kazao: „Ako se dva ministarstva finansija dogovore oko budžeta, šta onda imaju dva člana Predsjedništva? Oni jesu formalni predlagači. I ja sam bio član Predsjedništva i mislim da je sasvim glupo ne pustiti budžet da ga usvoji Parlament, a onda kriviti nekoga drugog za taj budžet.“

Na kraju je poručio: „Oni imaju ambicije da kroz budžet rješavaju neke svoje planove, imaju želju da nametnu neke nove institucije.“

Milorad Dodik Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu