Staša Košarac

Dodikov blokader o propaloj sjednici: Bunoza je kriv. Konaković? Neka se pusti podmornica. Boji se izbora, izgubit će

Ne možemo razmatrati formiranje Ureda pregovarača, bez da prvo imenujemo glavnog pregovarača na Vijeću ministara
Raport
Piše: Raport
Kosarac 1

Staša Košarac obratio se danas medijima nakon što su on i Srđan Amidžić, ministri iz SNSD-a oborili dnevni red sjednice na Vijeću ministara, na kojem su bila i dva evropska zakona.

Košarac je rekao da je dnevni red oboren 'zato što nije bio usaglašen” i da je bilo potrebno prvo usaglasiti sve s institucijama RS.

“Zakoni su se našli na pregledu kod nas jutros u devet sati. Pitao sam ministra pravde koliko je do sada bilo verzija, rekao je više verzija, a onda nam se dostavi u devet sati, bez mišljenja nadležnih institucija”, rekao je Košarac.

Potvrdio je da nisu dozvolili da budu preglasani.

“Ne možemo razmatrati formiranje Ureda pregovarača, bez da prvo imenujemo glavnog pregovarača na Vijeću ministara. Ne može ministar Bunoza da kaže da zakon zadovoljava interese RS, to će reći institucije RS. Ni milimetar ne bi pomakli na putu ka EU da nije glasova iz RS”, rekao je Košarac.

Odgovorio je i na izjavu ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića koji je, komentirajući današnju propalu sjednicu zbog SNSD-a, rekao da ruska podmornica radi svoj posao i ruši evropski put BiH.  

"Manite se podmornica, izađite iz tog filma, bavite se Federacijom Bosne i Hercegovine, izgubit ćete izbore u FBiH. Edin Forto je govorio 'samo da usvojimo Reformsku agendu', pa je usvojena, jesu li došle pare. Prestanite više da varate javnost. Plašite se izbora 2026.", poručio je Košarac.

Tvrdi da su on i Amidžić predlagali da se tri tačke izuzmu iz dnevnog reda, pa da sjednica bude održana s preostalim tačkama, ali da za to nije bilo raspoloženja 'pokušavajući da nas slome, da uđemo u fazu da nas preglasaju'.

Na pitanje da li je politika Vlade RS proveropska ili proruska, nije direktno odgovorio.

"Ona je prije svega ustavna, zasnovana na izbornoj volji naroda u RS. Za sve što nije politika uvjetovanja, mogu nam biti partneri. Da li nas EU ucjenjuje? A Ruska Federacija? Koliko znam da Rusija ne ucjenjuje ni RS ni FBiH. Da ucjenjuje, danas bismo imali problem s plinom u Sarajevu. Pustite neuspješne narative u FBiH. Pokušavaju svoju neuspjelu FBiH da prenesu na RS. Bilo bi bolje da smo sarađivali sa Ruskom Federacijom", stava je Košarac.

Staša Košarac Vijeće ministara BIH Elmedin Konaković Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu