Član Predsjedništva BiH i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik najavio je danas da će Vlada RS sutra donijeti odluku o pokretanju tužbe protiv guvernera Centralne banke BiH Senada Softića zbog neisplate novca od kredita MMF-a.
Požuri polako
"Želim da obavijestim javnost da je Republici Srpskoj već stigla na naplatu prva rata kamata na osnovu odobrenog kredita, a ta sredstva još nismo dobili. Zato će Vlada već sutra donijeti odluku da tuži guvernera Centralne banke koji osporava realizaciju", kazao je Dodik. Sudeći prema njegovim izjavama baš mu se žuri s isplatom novca. Međutim, jedna informacija dokazuje da se ni Dodiku, ali ni Vladi RS uopće ne žuri i da je iza svega politički igrokaz, čiji motivi još uvijek do kraja nisu isplivali. Naime, vlade Federacije BiH, RS i Distrikta Brčko moraju dostaviti Centralnoj banci informacije o tome koji ministar će biti potpisnik, na koji račun će biti uplaćen novac i u kojoj banci. Potpisnici su uglavnom ministri finansija. Ono što je važno istaći jeste da je Vlada RS, prema potvrđenim informacijama Raporta, tek danas poslala Centralnoj banci takvu instrukciju! To znači da, čak i da postoji odluka Vijeća ministara (koja se čeka), Centralna banka ne bi mogla isplatiti novac RS. Potrebno je istaći i da je Dodik pogrešno adresira cijelu problem Centralnoj banci, kada je ključna uloga na Vijeću minsitara koja mora donijeti posebnu odluku o raspodjeli novca, što dokazuje i objava u Službenom listu BiH. [caption id="attachment_22199" align="alignnone" width="1200"] Objava u Službenom listu[/caption]
Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu