Zdenko Ćosić, delegat u Domu naroda PSBiH, na današnjoj zajedničkoj sjednici oba doma PSBiH u Sarajevu postavio je više pitanja o tome ko može imati počasnu iskaznicu OSA BiH.
"U septembru 2023. godine mediji su objavili kako je u Srbiji uhapšen jedan građanin Bosne i Hercegovine, kod kojeg je pronađena počasna iskaznica OSA-e. Tom prilikom su objavljena još neka imena za koja se tvrdi da posjeduju iste iskaznice. Moje pitanje glasi, na temelju čega se izdaju počasne iskaznice i pod kojim uvjetima? Koja su prava, a koje obveze vlasnika počasnih iskaznica OSA-e? Postoji li registar osoba kojima je izdana počasna iskaznica OSA-e, odnosno jesu li neki od njih pozvani vratiti iskaznice s obzirom na to da ih se povezuje s kriminalnim aktivnostima?", pitao je Ćosić.
Na njegovo pitanje odgovorila je Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH.
Ona je pojasnila da se počasne iskaznice OSA-e mogu dodijeliti isključivo bivšim zaposlenicima OSA-e, i to pod uvjetima propisanim pravilnikom o službenoj počasnoj znački i počasnoj iskaznici.
"Počasne iskaznice i značke predstavljaju vid priznanja bivšim uposlenicima zbog odlaska u mirovinu ili iz drugih razloga, a koji su značajnim rezultatima doprinijeli radu i afirmaciji OSA-e. Počasna iskaznica i značka ne proizvodi nikakva dodatna prava ili ovlaštenja za imatelje znački i iskaznica.
Vezano za imatelja, člankom 13. pravilnika o počasnoj znački i iskaznici propisano je da svaka zloupotreba u vezi s izdavanjem i upotrebom počasne iskaznice i počasne značke predstavlja kazneno djelo. Istim pravilnikom detaljno su propisane evidencije o izdanim počasnim iskaznicama i značkama s detaljnim identifikacijskim podacima kojima su dodijeljene i serijskim brojevima. Evidencije se čuvaju trajno.
Prema evidenciji Agencije, tri počasne značke i iskaznice dodijeljene su za osobe koje nisu ispunjavale uvjete u skladu s pravilnikom, a daljnje aktivnosti i postupanje u vezi s tim preuzelo je Tužilaštvo BiH", kazala je Krišto na današnjoj sjednici u PSBiH.
Ćosić je imao i komentar na odgovor predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Borjane Krišto.
"Najzanimljivije mi je da su tri osobe mimo propisanih pravila dobile te iskaznice, a čini mi se da je o tome bilo i medijskih napisa. Jesu li u istom registru i ova trojica, ili su oni u nekom paralelnom registru? Jer bi u svakoj zemlji taj paralelni sistem sve podigao na noge, a kod nas prođe to sve s medijskim natpisima. Iskreno se nadam da su samo te tri osobe u pitanju", komentirao je Ćosić odgovor Krišto.
Ni Ćosić, ni Krišto nisu spominjali konkretna imena osoba kojima su neovlašteno dodijeljene počasne iskaznice i značke OSA-e.
Ranije su u medijima kao osobe koje neovlašteno posjeduju iskaznice OSA-e spominjani MMA borac i ugostitelj Denis Stojnić, te Salko Zildžić, poslanik SDA u Federalnom parlamentu, kao i Erduan Kafedžić, šef Ureda za borbu protiv korupcije KS, a iskaznice im je navodno neovlašteno dao Osman Mehmedagić Osmica, bivši direktor OSA-e.
Za Zildžića se ranije navodilo da je kod njega prilikom hapšenja u Srbiji 2023. godine pronađena počasna iskaznica OSA-e, a on je tada tvrdio da takva iskaznica 'ne postoji'.
Tužilaštvo BiH, kao i u mnogim drugim slučajevima, ni o tri osobe za koje postoje dokazi da su neovlašteno dobile iskaznice OSABiH ne daje javnosti odgovore i šuti skoro dvije godine, jer toliko dugo je u toj instituciji informacija i predmet o nezakonito dodjeljivanim počasnim iskaznicama, a sada smo čuli i počasnim značkama OSABiH.
Ne zna se ni hoće li iko ikada odgovarati zato što je dodjeljivao mimo propisa iskaznice i značke jedne od najvažnijih sigurnosnih agencija u zemlji.