Vjeruje se da ove biljke tjeraju sreću iz doma.
Stari Sloveni su vjerovali da ove biljke donose bijedu i nesreću i da ih nikako ne treba saditi u dvorištu.
Blizu kuće se ne sadi bagrem, jer mu je staro ime bilo nerod. Također, bagrem ne treba kalemiti.
Ukoliko je neko drvo posječeno jer se osušilo ili je korijen počeo da uništava temelje kuće, možda je vrijeme da se preuredi dvorište i da se prednost da biljkama koje su poštovali naši preci.
Orah u dvorištu, prema vjerovanjima, donosi nesreću i smrt. Orahovo drvo nije dobro u blizini kuće, kako zbog korijena, tako i zbog sjene koja pada na kuću.
Ne preporučuje se ni sjedenje u hladovini orahovog drveta. Smatralo se da tamo gdje su orah i dud u dvorištu, ukućani nisu dugo živjeli.
Lipa je za Slovene bila sveto drvo jer su njeni cvjetovi ljekoviti. Pčelama daje dobru pašu, a medovina je nekada bila glavni izvor slatkog. Lipov ugalj se koristio za prečišćavanje vode. Ipak, lipa se sadi sa strane, blizu kuće, ali ne iznad mjesta za sjedenje.