Tvrdi Financial Times

Drama na letu: Avion s Ursulom von der Leyen ostao bez navigacije i ručno prizemljen. Sumnja se na Ruse

Cijelo područje oko zračne luke ostalo je bez GPS-a", rekao je jedan od dužnosnika
Raport.Ba
PREDSJEDNICA_EVROPSKE_KOMISIJE_URSULA_VON_DER_LEYEN_U_BRISELU
Foto: AA

Avion u kojem je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen letjela prema Bugarskoj jučer poslijepodne ostao je bez GPS navigacije i morao sletjeti ručno, uz pomoć papirnatih karata. Tri dužnosnika upoznata s incidentom rekli su za Financial Times da se sumnja na rusko ometanje signala.

"Cijelo područje oko zračne luke ostalo je bez GPS-a", rekao je jedan od dužnosnika. Zrakoplov je više od sat vremena kružio iznad Plovdiva, nakon čega je pilot odlučio sletjeti bez elektroničkih pomagala, oslanjajući se na analogne karte. "Nesumnjvo se radilo o ometanju", dodao je isti izvor.

Bugarska služba za kontrolu zračnog prometa potvrdila je incident. "Od veljače 2022. bilježimo značajan porast slučajeva ometanja i nedavno lažiranja GPS signala. Ta ometanja narušavaju točan prijem signala i uzrokuju operativne poteškoće za zrakoplove i sustave na zemlji", naveli su u priopćenju.

Ovakva ometanja GPS-a, poznata kao jamming i spoofing, tradicionalno su koristile vojne i obavještajne službe za zaštitu osjetljivih lokacija.

Ambasada Rusija u BiH Ursula van der Leyen Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu