Astronautima na Međunarodnoj svemirskoj stanici NASA je naredila da se sklone u svoju svemirsku letjelicu i pripreme za moguću evakuaciju danas, dok ruska posada pokušava sanirati sve ozbiljnije curenje zraka u svom dijelu orbitalne laboratorije, saopćila je NASA.
Četvero astronauta misije Crew-12 koji se nalaze na stanici, dva američka astronauta, jedan francuski astronaut i jedan ruski kosmonautm dobili su naredbu od NASA-inog centra za kontrolu misija u ponedjeljak u 9:04 sati po istočnoameričkom vremenu (13:04 GMT) da uđu u svoju svemirsku kapsulu Crew Dragon, koja je spojena sa stanicom, te da obuku svoja svemirska odijela u slučaju da curenje zraka bude zahtijevalo hitnu evakuaciju, izjavio je jedan zvaničnik NASA-e, prenosi Reuters.
NASA i ruska svemirska agencija Roskosmos, dva glavna operatera stanice, mjesecima su raspravljali o uzrocima i potencijalnim popravkama manjih curenja vazduha u ruskom servisnom modulu "Zvezda", ključnom dijelu laboratorije veličine fudbalskog terena.
Inače, curenja vazduha bila su relativno mala posljednjih mjeseci, međutim u ponedjeljak su eskalirala s 0,45 kilograma vazduha dnevno na skoro jedan kilogram, rekao je zvaničnik NASA-e.