Uprkos napornoj borbi vatrogasaca tokom protekle noći, požar na deponiji Uborak još uvijek nije ugašen, a na terenu se nalaze sve raspoložive ekipe Profesionalne vatrogasne jedinice Mostar.
"Nije bilo nikakve šanse da se požar tokom noći ugasi, to je katastrofa gore. Sva vozila koja imamo, pored onih koja su već na terenu, uputili smo na lokaciju", rekli su za Bljesak.info iz mostarske vatrogasne jedinice.
Mostar prekriven dimom
Mostar je u utorak ujutro osvanuo prekriven gustim dimom koji se širi sa područja deponije.
Intervencija vatrogasaca trajala je bez prestanka tokom cijele noći, a ekipe koje su na teren izašle sinoć u 19:25 sati još se nisu vratile. Iz vatrogasne službe navode kako za sada nije poznato hoće li tokom dana biti ponovo angažovani "air-tractori", koji su prethodnog dana pružali podršku iz zraka.
Vanredno stanje i opasnost po zdravlje
Požar koji je izbio u ponedjeljak ujutro proširio se sa deponije i na zgrade javnog preduzeća, što je u jednom trenutku dovelo do evakuacije svih prisutnih iz kruga deponije zbog direktne opasnosti.
Grad Mostar je proglasio izvanredno stanje i izdao ozbiljno upozorenje građanima, posebno onima koji žive u neposrednoj blizini deponije, zbog drastičnog pogoršanja kvaliteta zraka.
Gradske vlasti su objasnile da sagorijevanje specifičnih materijala u dubljim slojevima deponije stvara gust dim i neugodan miris paleži koji se širi na šire područje grada, posebno prema sjevernim naseljima.
Zapovjednik Kantonalnog štaba civilne zaštite Adil Šuta, nakon zajedničke sjednice sa Štabom civilne zaštite Grada Mostara, naglasio je da će se stvarne posljedice ove ekološke katastrofe moći sagledati tek nakon objavljivanja službenih izvještaja.
"Od svih nas očekuje se odgovornost da učinkovito djelujemo i donosimo odluke koje će biti u korist smirivanja i rješavanja ove situacije", poručio je Šuta.