Washington pod opsadom

Haos kod Bijele kuće: Policija uhapsila osumnjičenog za pucnjavu, Trump žestoko reagovao

Raport
Piše: Raport
AA 20251126 39816950 39816939 SAD DVA PRIPADNIKA NACIONALNE GARDE UPUCANA U WASHINGTONU
Foto: AA

U centru Washingtona, u neposrednoj blizini Bijele kuće, dogodila se pucnjava u kojoj su smrtno stradala dvojica pripadnika Nacionalne garde. Policija glavnog grada potvrdila je da je muškarac osumnjičen za napad lociran i priveden, te da se trenutno nalazi u pritvoru. Detalji o njegovom identitetu još nisu objavljeni.

Prema informacijama policije, pucnjava se dogodila na uglu 17. i I ulice u sjeverozapadnom dijelu grada, na lokaciji gdje svakodnevno cirkulira veliki broj državnih službenika i turista. Nakon pucnjave, više gradskih blokova je ograđeno, a službenici sigurnosti preusmjeravali su pješake i blokirali saobraćaj.

Sekretarica Ministarstva domovinske sigurnosti (DHS) Kristi Noem saopćila je da njena agencija aktivno sarađuje s federalnim i lokalnim organima kako bi se utvrdili motivi i pozadina napada. Istovremeno, radnicima u obližnjim poslovnim zgradama naloženo je da zaključaju kancelarije ili da, ukoliko napuštaju objekte, koriste sporedne ili stražnje izlaze.

Zvaničnik iz Bijele kuće potvrdio je da je rezidencija predsjednika SAD-a stavljena u privremeni karantin odmah nakon incidenta te da je predsjednik Donald Trump hitno obaviješten o situaciji.

Trump je u kratkoj izjavi osudio napad najtežim riječima, poručivši da će “osoba koja je ubila pripadnike Nacionalne garde snositi teške posljedice”.

Istraga je u toku, a nadležne službe pretražuju područje i analiziraju snimke sigurnosnih kamera kako bi rekonstruisale tok događaja.

Washington Bijela kuća pucnjava Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu