Svijet

Dvije strane pandemije: Desetine miliona ljudi ostalo bez posla, a oni zaradili milione

Raport.Ba
Kombinirano bogatstvo američkih milijardera, uključujući osnivača Amazona Jeffa Bezosa i Tesle Elona Muska, poraslo je za vrijeme epidemije koronavirusa za deset posto, objavio je u srijedu Institut za političke nauke (IPS). Vrijednost imovine najbogatijih Amerikanaca porasla je u vrijeme dok je ih 22 miliona ljudi ostalo bez posla. Bez obzira na to što je cijela ekonomija u recesiji, dionice tehnoloških firmi poput Zooma skočile su posljednjih sedmica zbog češćih videokonferencija i tehnologija za rad na daljinu, povećavajući bogatstvo njihovih osnivača koji su zadržali udjele u tim kompanijama. "Ovo je priča o dvije pandemije, ali s nejednakim žrtvama", rekao je koautor izvješća Chuck Collins. Između 1. januara i 10. aprila, 34 najbogatija američka milijardera 'teža' su za desetine miliona dolara, piše u izvješću. Osmorica njih, uključujući Bezosa, Muska i osnivača Zooma Erica Yuana zaradila su svaki više od milijarde dolara. Bogatstvo američkih milijardera je u posljednjih deset godina skočilo više od 80,6 posto, navodi IPS.  
bogatstvo Elon Musk Jeff Bezos pandemija Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu