Politika

Džaferović uputio poziv onima koji kriju masovne grobnice: Olakšajte i sebi i nama

Raport.Ba
FNA 124015 scaled
Foto: Fena
Kolona s posmrtnim ostacima devet žrtava genocida u Srebrenicu stigla je u Sarajevo. Tužnu povorku dočekali su brojni građani kao i političari te reis Husein ef. Kavazović. Kolonu je dočekao i Šefik Džaferović, predsjedavajući Predsjedništva BiH. "Mi ćemo se uvijek sjećati žrtava genocida, odavati im poštovanje, onako kako to radi civiliziran svijet. Tako će biti i ove godine. Zahvaljujem državnicima i drugim brojnim zvaničnicima iz svijeta koji su uputili svoje poruke koje će 11. jula biti prikazane na komemoraciji u Potočarima", rekao je Džaferović. "Imamo problem sa politikama i elitama koje ne poštuju žrtve genocida, ne žele da odaju poštovanje žrtvama, presudama suda u Hagu, to je preduvjet", izjavio je Džaferović. On je kazao da očekuje da dođe to vrijeme kada će negatori genocida prestati s tim, kada će prestati da se veličaju ratni zločinci. Imao je posebnu poruku i za one koji znaju gdje se nalaze masovne grobnice, a šute, te podsjetio da brojne porodice još uvijek tragaju za svojim najmilijim. "Pozivam sve što šute da kažu gdje su masovne grobnice, da olakšaju i sebi i nama, da se žrtve pronađu i pokopaju. Za genocid je odgovarala nekolicina visokorangiranih vojnih i političkih autoriteta iz tog vremena. Gdje su izvršioci. Masa je onih koji na ovaj ili onaj način su učestvovali u anticivilizacijskom činu genocida, oni moraju izaću pred lice pravde", izjavio je Džaferović. [gallery link="file" columns="1" size="full" td_select_gallery_slide="slide" ids="30237,30238,30239,30240,30241,30242,30243,30244"]
genocid u Srebrenici Predsjedništva BiH Šefik Džaferović Srebrenica Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu