Vijesti

Ekonomista Dizdarević: Ako KCUS ne može zbrinuti 59 pacijenata, uz dvije milijarde KM, šta onda mogu?

BiH posljednjih sedmica bilježi ogromne brojke novozaraženih koronavirusom. Sarajevo, kao najveći grad, dnevno ima najveći broj novih slučajeva.

Zbog toga, skoro svakodnevno, direktorica Kliničkog centra Sebija Izetbegović upozorava da su na izmaku snaga i da Klinika Podhrastovi nema dovoljno kapaciteta.

Direktorica Izetbegović usput dodaje da se jedino Klinički centar bavi problemom covid-pacijenata te da nam prijeti kolaps zdravstva.

S pravom se postavlja pitanje gdje odlazi novac koji svi zaposleni građani izdvajaju za zdravstveno osiguranje?

To je pitao i ekonomski analitičar Eldar Dizdarević.

"Direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović kaže da zbog porasta pozitivnih na koronavirus može doći do kolapsa zdravstva. Ako može doći do kolapsa zdravstva, onda ovaj naš sistem zdravstvenog osiguranja ne vrijedi ni pet feninga i treba ga hitno mijenjati. Prema podacima Ministarstva zdravstva KS na dan 20. 10. 2020. godine na bolničkom liječenju u izolatoriju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) na Podhrastovima je bilo 59 osoba, od kojih tri koriste mehaničku potporu respiratora pri disanju. Pri tome stopa oporavka od Covida-19 u Kantonu Sarajevo iznosu 98,4 posto!", navodi Dizdarević.

On potom postavlja pitanje gdje su novci od zdravstvenog osiguranja?

"Ako KCUS ne može zbrinuti 59 osoba, šta onda pobogu plaćamo kroz doprinose za zdravstveno osiguranje? KCUS ima oko hiljadu kreveta na raspolaganju i više od 3.000 uposlenika i opet zbog 59 pacijenata prijeti kolaps? Osim toga, KCUS, koji se finansira iz budžeta, profitabilniji je od većine ovdašnjih tržišno orjentisanih firmi u BiH. KCUS je 2019. godinu završio sa 16 miliona KM neto dobiti?!? I opet prijeti kolaps? Tu nešto jednostavno ne štima. Kažu da je oko 80 posto ljudi u FBiH zdravstveno osigurano a da se godišnje za zdravstvo prikupi na nivou FBiH i kantona oko dvije milijarde KM. I opet u takvoj situaciji prijeti kolaps? Ako je to tačno onda ovo jednostavno ne funkcionira dobro i pod hitno treba mijenjati kompletan zdravstveni sistem i sistem zdravstvenog osiguranja", naveo je Dizdarević.