Kriminal

Eksluzivno: Raport je u posjedu dokumentacije o radijacijskom incidentu u Sarajevu

Raport.Ba
Radijacija 2
Iako je Raportova informacija o radijacijskom incidentu u Sarajevu izazvala brojne reakcije i otvorila masu pitanja, nadležni još šute. Naime, Raport je objavio informaciju da se krajem prošle godine desio incident u hali bivše kompanije Energoinvest TAT kada je došlo do kontaminacije visokoradioaktivnim izotopom Cezija CS-137.

Ključna pitanja bez odgovora

Informacija nam je potvrđena iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, ali iz Državne regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost (DARNS) još nisu odgovorili na ključna pitanja: - Koliko je ta kontaminacija opasna po stanovništvo? - Kolika je površina kontaminiranog prostora? - Šta je učinjeno po tom pitanju? I četvrto je ključno: - Zašto se sve krije? U međuvremenu, Raport je došao u posjed dokumentacije, odnosno zapisnika koji su sačinili inspektori DARNS-a. Iz njega se vidi šokantan slijed događaja, ali i to da je glavni krivac za ovaj incident neodgovornost, neznanje i pohlepa. Zapisnik je sačinjen 12. 12. 2019. godine. Krenimo redom. Federalna uprava civilne zaštite obavijestila je DARNS da je dobila poziv iz kompanije koja se nalazi u blizini Energoinvesta na Stupu. Rečeno im je da je kompanija Bingo izvodila određene radove te da su iz hala izvukli "olovo" koje su htjeli prodati na otpadu. [caption id="attachment_41527" align="alignnone" width="535"]
Prva stranica prvog zapisnika[/caption] Međutim, otpad na koji su radnici odvukli "olovo" imao je mjerne stanice te je detektovana radijacija i nisu htjeli otkupiti materijal. Nakon toga na teren je izašao službenik Zavoda za javno zdravstvo - Centra za radijaciju Alfred Vilić. Izvršio je mjerenja na lokaciji i utvrdio radioaktivnu kontaminaciju na nekoliko mjesta. Kako se navodi u izvještaju, izmjerena je brzina doze 200 do 300 µSv/h te da se radi o izotopu CS-137. Pretpostavlja se da se izvođenjem građevinskih radova kontaminacija i proširila. [caption id="attachment_41529" align="alignnone" width="539"]
Druga stranica prvog zapisnika[/caption] Utvrđeno je i da je unutar hale bio prostor u kojem se skladištio radioaktivni izotop, odnosno bio je podzemni stacionar u kojem se čuvala ova materija. Naloženo je da se označe sva mjesta gdje je radijacija utvrđena, da se angažira posebna firma koja će izvršiti sanaciju, te da se DARNS-u dostave sve te informacije.

Drugi zapisnik je detaljniji

Novi zapisnik sačinjen je 23.12.2019. godine, dakle 11 dana nakon prvog. Iz drugog zapisnika se vidi više detalja o količini, ali i tome kako je došlo do incidenta. [caption id="attachment_41521" align="alignnone" width="696"]
Prva stranica drugog zapisnika[/caption] Utvrđeno je da je kompanija novi vlasnik bunkera, a koji je prethodno pripadao kompaniji Energoinvest TAT. Kako se navodi, mjerenje je pokazalo da je kontaminacija ili jako visoka ili da radioaktivnog materijala ima još u bunkeru. Ističe se da je naređeno kompaniji da poduzme sve radnje za zaštitu ljudi i okoliša. Građevinske radove koji su doveli do incidenta izvodila je komapnija Azekop, a oni su za rušenje angažirali Džimi Company iz Tuzle. [caption id="attachment_41528" align="alignnone" width="699"]
Druga stranica drugog zapisnika[/caption] Odgovorna osoba (ne navodi se koja) im je rekla da se bunker može rušiti jer je sve iz njega izvučeno. Radnici su materijal izvukli i odvukli u Ilijaš, u otpad CIBOS koji ga nije htio prihvatiti. Ističe se i da Bingo nije imao dozvolu za rušenje objekta.
Državna agencija za radijacijsku i nuklearnu sigurnost radijacijski incident Zavod za javno zdravstvo FBiH Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu