Svijet

Ekstremna zima u SAD: Broj mrtvih popeo se na 22, 800 hiljada ljudi bez struje

Raport.Ba
sad oluja

Zbog naleta arktičke hladnoće koji je jučer pogodio većinu SAD više od 800 hiljada ljudi ostalo je bez struje. Najmanje 22 osobe su poginule u saobraćajnim nesrećama, a hiljade su zarobljene zbog otkazanih letova. Ekstremna zima i niske temperature na najhladniji Badnjak u historiji izložile su velikom pritisku energetske sisteme širom zemlje zbog velike potražnje za grijanjem i oštećenja puteva opskrbe uzrokovanih olujama.

Ti su poremećaji naglavačke okrenuli navike i planove za praznike miliona Amerikanaca, u vrijeme godine kada se najviše putuje.

U Minneapolisu minus 21 stepen

Više od 2.500 letova otkazano je u subotu, nakon 5.000 u petak, prema sistemu za praćenje letova FlightAware. Stotine ljudi su ostale zarobljene na zaleđenim i snijegom prekrivenim cestama, prenose mediji.

Minneapolis je bio najhladnija tačka Amerike u subotu gdje je izmjeren minus 21 stepen. Na božićno jutro najhladnije će mjesto biti Fargo u Sjevernoj Dakoti, s gotovo minus 30.

Bolje od utorka

Vremenske prilike ublažavat će se od utorka od zapada prema istoku Amerike, u visoravnima i središtu SAD, no na istočnoj obali neće zatopliti sve do četvrtka ili petka.

Ekstremni vremenski uvjeti natjerali su vlasti širom zemlje da otvore centre za grijanje u bibliotekama i policijskim stanicama kako bi zaštitile beskućnike.

Državni meteorološki zavod objavio je da je na njegovoj karti trenutnih i budućih meteoroloških opasnosti "najviše upozorenja na zimske uvjete dosad".

arktička hladnoća oluja SAD Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu