Volkswagen je još jedan proizvođač koji odgađa lansiranje svojih električnih modela, piše Motor1. Generalni direktor kompanije potvrdio je da novi električni Golf (ID. Golf) neće stići na tržište prije 2030. godine, dvije godine kasnije nego što je ranije planirano.
Prema Autocaru, izvršni direktor Volkswagena Thomas Schäfer izjavio je: „Ne treba nam električni Golf 2028. godine. Dobro smo pripremljeni s postojećim vozilima u našem portfelju.“
Očekuje se da će ID. Golf biti baziran na Scalable Systems Platform (SSP) arhitekturi VW grupe.
Volkswagen grupa se suočila s problemima u razvoju nove električne platforme, što je dovelo do dodatnih odgoda.
Schäfer je na događaju „Budućnost automobila“ u Londonu naglasio da kompanija mora imati dovoljno velik obim proizvodnje, jer bez toga nije moguće postići profitabilnost.
ID. Golf će dobiti i sportske verzije:
GTI varijantu visokih performansi, koju su iz VW-a opisali kao „čudovište“
Golf R verziju, koju je direktor također potvrdio
Električni Golf tako ostaje jedan od najvažnijih, ali i najdugoročnijih projekata Volkswagena.