Afrička svinjska kuga definitivno je ušla na farmu Sokolovac kompanije Belje iz sistema Podravke Agri. Potvrdila je to i kontrolna analiza uzoraka uzetih od svinja s ove farme na kojoj je oko 10.000 svinja. Ovaj slučaj probudio je uspavanu državu, jer su na sjednici Nacionalnog kriznog štaba za kontrolu i suzbijanje afričke svinjske kuge održanoj u subotu u Osijeku, na kojoj je bio i David Vlajčić, ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, donesene nove odluke kojima se mnogo žešće kreće u borbu. I to ne samo s afričkom svinjskom kugom, već prije svega s neodgovornim pojedincima za koje je Vlajčić ustvrdio da su najodgovorniji za ovako progresivno širenje virusa.
Najveće žarište do sada
„Prije svega mogu reći da je virus potvrđen na farmi Sokolovac koja ima 10.000 svinja te na farmi u Nemetinu s 1.600 svinja, koje će sve biti eutanazirane. Suočeni smo s najvećim žarištem bolesti do sada. Iako smo već donosili odlučne mjere, bolest se i dalje širi zbog ljudskog faktora, neodgovornosti i ilegalnih aktivnosti. Uzrok je, dakle, ljudski faktor. Do ovog tjedna virus je pogađao isključivo manja gazdinstva, do 500 svinja, a ovo je prekretnica. O razmjerima govori to što smo do ovog tjedna od početka epidemije 2023. godine izgubili 41.000 svinja, a sada dolazimo do više od 50.000, što je više od 5 posto ukupnog broja svinja u Hrvatskoj.
Kada smo donijeli odluku o eutanaziji svinja u Jagodnjaku, neki su tvrdili da su to previše drastične mjere, ali očito nisu bili svjesni situacije. Kriza je prekogranične naravi, a širi se ilegalnom trgovinom. Ne budemo li odlučni, naći ćemo se u izolaciji unutar EU. Prvi sam ministar koji je donio naredbu o odstrelu divljih svinja, ali nije na meni da uzmem pušku i krenem u akciju. No, zato sam od danas preuzeo vođenje Nacionalnog kriznog štaba, jer mora postojati jasna linija političke i zapovjedne odgovornosti“, rekao je Vlajčić.
Dodao je da je štab podignut na viši nivo, te da će u njemu biti i ministri i glavni državni inspektor, ali i predstavnici velikih kompanija u svojstvu savjetodavaca. Vlajčić je izvijestio i da se postrožavaju mjere, pa tako i na državnim granicama prema Srbiji, BiH i Mađarskoj, a s obzirom na to da se sumnja kako je ova epidemija došla ilegalnom trgovinom virusa iz susjednih zemalja, piše Jutarnji list.
Stroge mjere na granicama i farmama
„Pojačavamo kontrolu na državnoj granici kako bismo spriječili ulaz virusa iz stranih zemalja. Uspostavit ćemo policijske punktove radi nadzora kretanja unutar zemlje, posebno u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji. Veterinarska inspekcija će provoditi strogi nadzor uz potporu policije na svakom objektu na kojem se drže svinje i svaka nepravilnost će se oštro sankcionirati.
Velike farme, s preko 1000 svinja, bit će pod strogim nadzorom policije, jer drže dvije trećine ukupnog svinjskog fonda, a zaražene farme također dolaze pod strogi nadzor policije od 0 do 24 sata. Također, provest će se stroga revizija biosigurnosnih uvjeta na svim objektima uz potporu Ravnateljstva civilne zaštite s njihovim ljudima i opremom te će se i MORH aktivno uključiti u zaštitu od ASK-a“, najavio je Vlajčić.
Politička i stranačka podrška
„Radi se o svjesnom ugrožavanju hrvatskog svinjogojstva. Ovdje je u pitanju sigurnost države“, kazao je ministar iz redova Domovinskog pokreta, kojeg su novinari upitali kakav je stav njegove stranke, koja je u jesen 2023. godine snažno podupirala proteste seljaka nezadovoljnih tadašnjim mjerama protiv ASK-a, koje nisu bile ni približno tako drastične kao ove koje sada stupaju na snagu.
„DP u potpunosti podržava sve odluke koje ja kao ministar donosim, sve je iskomunicirano unutar stranke, kao i s premijerom Plenkovićem, a odluke su utemeljene na stručnim osnovama“, rekao je Vlajčić.
Eutanazija i odstrel svinja
Ministar je iznio podatak da je u cijeloj 2025. godini eutanazirano 4.000 svinja, a sada će se taj broj povećati na preko 15.000.
Što se tiče odstrela divljih svinja, kazao je da je od 12. jula, kada je naložio odstrel, do sada na području Osječke županije odstrijeljeno preko 900 divljih svinja i gotovo 300 u Vukovarskoj županiji, a svega 30-ak ih je u ovoj godini bilo pozitivno.
„To jasno govori da divlje svinje nisu glavni prenosnici virusa, već da se radi o ljudskom faktoru. No, svejedno pozivam lovačke saveze i udruženja na dodatno pojačano djelovanje na odstrelu divljih svinja, a ako bude trebalo, osigurat ćemo i dodatne snage“, kazao je Vlajčić.
U radu Nacionalnog štaba učestvovao je i ministar odbrane Ivan Anušić, koji je najavio da će se Hrvatska vojska uključiti u dezinfekciju zaraženih objekata, ali i u druge aktivnosti koje budu potrebne.
Još uvijek se ne zna kako je virus ušao na farmu Belja, iako je ona udovoljavala najvišim biosigurnosnim uvjetima.