Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan održao je danas obraćanje na 80. zasjedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, u kojem je snažno osudio izraelske napade na Gazu i pozvao međunarodnu zajednicu da se odlučno suprotstavi nasilju nad Palestincima.
„U Gazi nema rata. Tamo je vojska opremljena najmodernijim i najsmrtonosnijim oružjem, a mete su nevini civili“, poručio je Erdogan, dodajući da izraelski napadi umanjuju osnovna ljudska prava, uključujući prava žena i djece, kao i slobodu izražavanja, protesta, jednakosti i pravde.
Naglasio je da svjetski lideri moraju stati uz Palestince u ime čovječnosti: „Počinitelji genocida moraju odgovarati pred međunarodnim pravom – i to će se sigurno dogoditi.“
Govoreći o Siriji, Erdogan je izjavio da će „kako se stabilnost bude ukorjenjivala, pobjednici biti sirijski narod, zajedno sa svim susjednim državama i cijelom regijom“.
Posebno je ukazao i na značaj stabilnosti Balkana, podsjećajući na mehanizam Platforme za mir na Balkanu, uspostavljen u julu ove godine pod vodstvom Turske.