Evropska svemirska agencija (ESA) uspješno je lansirala satelit Smajl (SMILE), koji će tokom trogodišnje misije iz orbite detaljno proučavati Zemljino magnetno polje i njegovu interakciju sa solarnim olujama.
Satelit je rano jutros lansiran raketom-nosačem Vega-C iz evropskog svemirskog centra Kuru u Francuskoj Gvajani, prenose agencije.
Misija SMILE rezultat je saradnje ESA i Kine. U projektu učestvuju i Velika Britanija, Francuska, Švicarska i Njemačka, kao i naučne institucije iz SAD-a i Kanade.
SMILE je skraćenica od Solar wind – Magnetosphere – Ionosphere Link Explorer.
Naučnici se nadaju da će pomoću preciznih instrumenata dobiti bolji uvid u oblik i ponašanje Zemljine magnetosfere, kao i u način na koji solarne oluje i čestice izazivaju polarnu svjetlost i geomagnetske oluje.
Satelit je opremljen sa četiri visoko precizna instrumenta: rendgenskom kamerom koja će „vidjeti” inače nevidljivu magnetosferu, ultraljubičastom kamerom koja će pratiti polarnu svjetlost, magnetometrom za mjerenje magnetnog polja te masenim spektrometrom koji analizira energiju i pravac kretanja solarnih čestica.
Prvi naučni rezultati očekuju se tek za nekoliko mjeseci.
Plan je da raketa satelit prvo postavi u početnu orbitu na oko 700 kilometara visine, a zatim će uz dodatne manevre dostići ciljanu eliptičnu orbitu između 5.000 i 121.000 kilometara iznad Zemlje.