buran mjesec

Evropske berze završavaju novembar u plusu

Raport.Ba
Berza freepik
Foto: Freepik

Dionice na evropskim berzama su trgovanje u petak završile u plusu, nakon burnog mjeseca prije svega neizvjesnosti oko perspektiva rasta kompanija u vezi sa vještačkom inteligencijom.

Panevropski STOXX 600 je dan okončao u plusu od 0,2 posto, pri čemu je većina glavnih regionalnih berzi i sektora zabilježila dobitke.

Indeks Frankfurtske berze DAX porastao je oko 0,3 posto, kao i francuski CAC 40 i londonski FTSE 100.

Novembar je bio nestabilan mjesec za situaciju na berzama, prije svega zbog sumnji oko buduće profitabilnosti kompanija koje se bave vještačkom inteligencijom, što je izazvalo krivudavu liniju uspona i padova dionica.

Na to su utjecali i posljednji izvještaji o zaradama i neizvjesnosti oko monetarne politike.

Međutim, tržišta širom svijeta su ove sedmice bila ohrabrena sve većim očekivanjima da će američke Federalne rezerve smanjiti kamatne stope na svom sastanku 9. i 10. decembra.

Farmaceutska kompanija Novo Nordisk završila je jučerašnji dan s rastom od dva posto nakon što su američki centri za usluge Medicare i Medicaid objavili novougovorenu cijenu za najprodavanije lijekove danskog proizvođača Ozempic i Vegovi od 2027. godine, koja će biti oko 70 posto niža od trenutne.

Britanska avio-kompanija easyJet zatvorila je trgovanje s rastom dionica od tri posto, nakon pozitivnih rezultata o prihodima.

Dionice njemačke kompanije Puma skočile su za više od 18 posto nakon izvještaja medija da kineska sportska kompanija Anta Sports priprema ponudu za kupovinu, ali su potom pale za 1,3 posto

Evropa berze Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu