Francuska, Njemačka, Italija i Velika Britanija pozvale su Izrael da se odmah počne pridržavati međunarodnog prava i poduzme konkretne korake kako bi zaštitio Palestince na okupiranoj Zapadnoj obali, upozoravajući da su nasilni napadi izraelskih doseljenika dostigli najviši nivo u gotovo dvadeset godina.
Četiri zemlje, poznate kao E4, u zajedničkom saopštenju “oštro su osudile masovno povećanje nasilja nad palestinskim civilima” i pozvale na hitnu stabilizaciju situacije na Zapadnoj obali. Ministarski predstavnici istakli su da su “duboko uznemireni” porastom napada koji, kako navode, destabilizuju region i povećavaju rizik od šireg sukoba.
Pozivajući se na podatke Ujedinjenih naroda, E4 je naglasio da je u oktobru zabilježeno 264 napada doseljenika – najviše otkako se statističko praćenje vodi, još od 2006. godine.
U saopštenju se naglašava da Izrael mora “ispuniti svoje obaveze prema međunarodnom pravu” i osigurati zaštitu palestinskog stanovništva na okupiranim teritorijama, uključujući procesuiranje počinilaca.
''Stoga pozivamo Vladu Izraela da pozove na odgovornost one koji su odgovorni za ove zločine i da spriječi daljnje nasilje uklanjanjem temeljnih uzroka.'' – poručile su četiri evropske vlade.
E4 je ponovo potvrdio svoje protivljenje „bilo kakvom obliku aneksije, djelomičnoj, potpunoj ili de facto“, te politikama naseljavanja koje krše međunarodno pravo. Istaknuta je i podrška rješenju dvije države, koje bi, naveli su, živjele jedna pored druge “u miru, sigurnosti i međusobnom priznanju”.
Ministri su zaključili hitnim pozivom:
''Ovi napadi moraju prestati. Oni siju teror među civilima, potkopavaju mirovne napore i u konačnici štete trajnoj sigurnosti same Države Izrael.''