U organizaciji Kulturno-umjetničkog društva "Behar" iz Beča danas je na bečkom Kardinal-Rauscher-Platzu održan Ulični festival koji je okupio veliki broj posjetilaca i ljubitelja bosanske tradicije, kulture i gastronomije.
Manifestaciju je svečano otvorio Dietmar Baurecht, načelnik 15. bečkog okruga, koji je pozdravio prisutne i istakao značaj ovakvih događaja za očuvanje multikulturalnosti i zajedništva u Beču.
Kako je za Raport kazala potpredsjednica KUD-a "Behar“ Merima Vrević, ovo je drugi put da se organizuje Festival BiH u bečkom okrugu poznatom po multikulturalnosti.
"Ponosni smo što smo i ove godine, osim velikog broja posjetilaca porijeklom iz BiH, uspjeli programom i sadržajima privući pažnju Austrijanaca i građana iz drugih zemalja koji žive u ovom okrugu. Članice i članovi naših folklornih sekcija svih uzrasta još jednom su predstavili BiH u najljepšem i najboljem svjetlu. Posebno smo zahvalni gospodinu Baurechtu koji nam je pružio podršku i prisustvovao festivalu.
Naša namjera je da ovaj festival preraste u tradiciju i da velika bh. zajednica koja živi u Beču i ostalim dijelovima Austrije i dalje bude prepoznata po pozitivnim i lijepim manifestacijama poput ove koju je pripremio KUD ‘Behar’, koji će nastaviti baštiniti kulturu, tradiciju i običaje naše domovine te ih predstavljati u najljepšem svjetlu", kazala je Vrević za Raport.
Posebni gosti ovogodišnjeg festivala bili su članovi KUD-a "Bosanska Posavina", koji su svojim nastupima i prisustvom dodatno obogatili program manifestacije. U okviru festivala nastupili su i drugi muzički izvođači porijeklom iz BiH sa austrijskom adresom.
Posebnu pažnju posjetilaca privukli su brojni bosanski specijaliteti koje su s ljubavlju pripremile majke članova i članica KUD "Behar" donoseći mirise i ukuse domaće kuhinje u srce Beča.
Uz bogat kulturno-zabavni program, pjesmu, igru i druženje, ovogodišnji Ulični festival još jednom je pokazao koliko su ovakva okupljanja važna za očuvanje tradicije i povezivanje ljudi iz BiH koji žive u dijaspori.