Globalna Sumud flotila saopćila je da je navodno u tuniskim vodama dron pogodio jedan od glavnih brodova koji se zaputio za Gazu.
Flotila je saopćila kako niko od šestero putnika i članova posade nije povrijeđen, a navodi se da je požar izbio na glavnoj palubi i u skladištu i potpalublju. S druge strane, nacionalna garda Tunisa je demantovala navode flotile, navodeći kako je došlo do eksplozije unutar broda.
Iz Flotile za Gazu saopštili su da istraga napada dronom traje i da će njeni rezultati biti objavljeni čim budu dostupni. Podsjetimo, flota s desetinama brodova natovarenih humanitarnom pomoći za Gazu krenula je iz luke u Barceloni 1. septembra.
Iz flotile su najavili da će danas održati konferenciju za novinare kako bi izvijestili javnost o napadu. Inače, globalna Sumud flotila je najveća međunarodna inicijativa koja za cilj ima dostavljanje humanitarne pomoći Gazi. Podržavaju je delegacije iz 44 zemlje, među kojima je i aktivistkinja Greta Thunberg.