monopol

Google nezakonito izgradio monopolsku moć u oglašavanju, presudio američki sud

Raport.Ba
google chrome
Foto: Freepik

Google je nezakonito izgradio “monopolsku moć” u svom biznisu web oglašavanja, presudio je savezni sudija u Virginiji, stajući na stranu Ministarstva pravde SAD-a u prekretnici pravnog postupka protiv tehnološkog giganta koji bi mogao preoblikovati osnovnu ekonomiju vođenja savremene web stranice.

Presuda da je Google prekršio zakon o antimonopolu predstavlja drugu veliku sudsku pobjedu američke vlade protiv Googlea u manje od godinu dana, uz optužbe da je kompanija nezakonito monopolizirala ključne dijelove internet ekosistema, uključujući i online pretragu. Ovo je ujedno i treća takva odluka otkako je porota u decembru 2023. zaključila da je Googleova vlasnička prodavnica aplikacija takođe ilegalni monopol.

Uzimajući sve zajedno, ova tri slučaja ukazuju na širinu problema s kojima se Google suočava, otvarajući mogućnost širokih sankcija koje bi mogle transformisati više aspekata poslovanja kompanije – iako se očekuje da će žalbeni procesi potrajati godinama.

Presuda cilja oglašivački segment vrijedan 31 milijardu dolara

Odluka sutkinje Leonie Brinkema iz Okružnog suda Sjedinjenih Država za istočni distrikt Virginije odnosi se na dio Googleovog oglašivačkog poslovanja vrijedan 31 milijardu dolara, koji povezuje web izdavače s oglašivačima. Ovaj tzv. “tehnološki sloj” odlučuje koje se baner reklame prikazuju na bezbroj web stranica.

Tužba Ministarstva pravde uslijedila je nakon višegodišnjih kritika da Googleova široka uloga u digitalnom ekosistemu — koja omogućava oglašivačima da plasiraju reklame, a izdavačima da nude oglasni prostor — predstavlja sukob interesa koji je kompanija koristila na antikonkurentan način.

Brinkema se složila s argumentima Ministarstva pravde da je Google, povezivanjem svog servera za oglase i vlastite razmjene oglasa za izdavače, uspio “uspostaviti i zaštititi svoju monopolsku moć na ova dva tržišta”, navodi se u njenoj odluci na 115 stranica.

Ova presuda bi mogla prisiliti Google da proda dio svog online oglašivačkog poslovanja.

Google: “Djelimična pobjeda, idemo u žalbu”

Sutkinja je, međutim, odbacila jedan od vladinih navoda koji se odnosi na Googleove mreže za oglašivače.

“Dobit ćemo polovinu ovog slučaja i žalit ćemo se na drugu polovinu”, izjavila je Lee-Anne Mulholland, potpredsjednica za regulatorne poslove Googlea, nakon presude.

“Sud je zaključio da naši alati za oglašivače i naše akvizicije, kao što je DoubleClick, ne štete konkurenciji,” rekla je Mulholland. “Ne slažemo se s odlukom Suda u vezi s našim alatima za izdavače. Izdavači imaju mnogo opcija i biraju Google jer su naši alati za oglašavanje jednostavni, pristupačni i efikasni.”

Ministarstvo pravde nije odmah komentarisalo presudu.

Google: “Sporna presuda koja ugrožava inovacije”

Google je tvrdio da je argument Ministarstva pravde “manjkav” i da bi “usporio inovacije, povećao troškove oglašavanja i otežao rast hiljadama malih biznisa i izdavača,” navodi se u izjavi glasnogovornika kompanije nakon što je tužba podignuta 2023. godine.

Međutim, Brinkema je u presudi navela da su Googleove prakse lišile “konkurente mogućnosti da se takmiče” i “značajno naštetile Googleovim izdavačima-klijentima, konkurentskom procesu i, na kraju, potrošačima informacija na otvorenom webu.”

Dio šire regulative protiv tehnoloških giganata

Ova odluka je također dio šireg regulatornog pritiska na velike tehnološke kompanije uključujući Apple, Metu i Amazon, pored Googleove matične kompanije Alphabet. Ove sedmice, izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg svjedočio je na suđenju u velikom antimonopolskom slučaju u kojem Federalna trgovinska komisija SAD-a optužuje ovu društvenu mrežu da je kupovala potencijalne konkurente kako bi ugušila tržišnu konkurenciju.

Google Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu