Goražde se danas oprostilo od istaknutog kulturnog radnika, koreografa i rukovodica Ansambla narodnih igara i pjesama Centra za kulturu Muhidina Đoza-Kike koji je preminuo iznenada u 62 godini.
Na komemoraciji u prepunoj sali ove ustanove istaknuta je veličina čovjeka koji je dao mnogo kulturi i Goraždu, ne samo kao folklorac, već kao odgajatelj, pedagog i prijatelj, a generacije mladih koje je oblikovao i čiji je uzor bio, poručili su da ga nikada neće zaboraviti.
Rodbina, prijatelji i brojni poštovaoci oprostili su se od čovjeka čije ime je decenijama bilo sinonim za folklor, tradiciju i predan rad s mladima. Posebno emotivni bili su članovi brojnih generacija Ansambla čiji je osnivač i rukovodilac bio tri decenije, sa kojim su dijelili scenu ali i život kojem ih je učio.
'U ovom preteškom, bolnom trenutku hvala ti, u moje ime i u ime svih tvojih veterana, što si nam bio prije svega prijatelj, otac, pa tek onda koreograf. Sigurno si jedan od onih koji su dali najveći doprinos odgoju djece u ovom gradu', kazala je Mirela Omerbašić.
Dugogodišnji član Ansambla Nihad Ferhatović naglasio je da je Đozo bio čovjek koji nije morao podizati glas da bi ga svi čuli.
Počast odali su i predstavnici KUD-a Tutin
'Učio nas je da budemo ljudi, da čuvamo obraz kao najljepšu nošnju. Bio nam je drugi otac, neko kome smo se povjeravali i ko je uvijek znao prepoznati kada nas nešto tišti. Zahvalni smo mu za sve što je učinio od nas i doprinio da postanemo ovo što jesmo. Nikada ga nećemo zaboraviti, a svaku narednu igru igrat ćemo onako kako nas je učio, srcem', kazao je Ferhatović.
Počast kolegi ali i prijatelju odali su i predstavnici KUD-a Tutin iz Sandžaka.
'Neopisiva je bol što smo izgubili pravog prijatelja. Naši ansambli su disali kao jedno. Saradnja je prerasla u pravo bratstvo, a na vama je da nastavite putem kojim vas je naš Kiko vodio', poručio je predsjednik KUD-a Tutin Emir Zečić.
Uime porodice obratio se Almir Kuduz koji je zahvalio svima na podršci u ovom bolnom trenutku, a o saradnji, prijateljstvu i neizbrisivom tragu koji je ostavio govorili su i direktor Centra za kulturu Jasmin Bešlija, novinar i prijatelj Slavko Klisura, predsjednik KUD-a Azot Vitkovići Safet Gušo i predsjedavajući Gradskog vijeća Goražde Dženis Ćulov, koji su podsjetili na godine zajedničkog rada, nastupa i prijateljstva koje je nadilazilo scenu.
Muhidin Đozo-Kiko rođen je 6. januara 1965. godine u Čovčićima kod Goražda. Prije agresije na Bosnu i Hercegovinu radio je u Azotari, a bio je i član KUD-a "Azot" Vitkovići. Tokom rata bio je pripadnik Armije RBiH, ali je i u tim najtežim vremenima posvećeno radio sa mladima u KUD-u Azot njegujući tradiciju folklora. Nakon rata radio je u Fabrici vode u Vitkovićima, odakle je otišao u zasluženu penziju.
Život posvetio je mladima i očuvanju tradicije
Cijeli svoj život posvetio je mladima i očuvanju tradicije. Kao jedan od osnivača Ansambla narodnih igara i pjesama Centra za kulturu 1997. godine, zajedno s rahmetli Elvedinom Hreljom, izgradio je mjesto kroz koje su prošle hiljade djece i mladih, noseći dalje ljubav prema folkloru i zajedništvu.
Sa komemoracije je poručeno kako neke tuge bole dublje, kako se neke praznine nikada ne mogu ispuniti i kako postoje ljudi čiji odlazak ostavlja trajnu tišinu u zajednici jer Kiko je bio čovjek koji nije samo učio korake, već stvarao ljude.
Dženaza i ukop obavljeni su na gradskom mezarju Kolijevke.