virtualni bend

Gorillaz najavili novi album: Damon Albarn potvrdio završetak snimanja

Gorillaz su potvrdili da će njihov novi album biti objavljen 2025. godine. Govoreći za francusku publikaciju Les Inrockuptibles ranije ove sedmice, Damon Albarn otkrio je da je nedavno “završavao novi album Gorillaz”, koji bi trebao biti objavljen kasnije ove godine.

Spominjući ovaj projekt i svoju novu operu — The Magic Flute II: La Malédiction, koja je otvorena ove sedmice u Parizu — rekao je: “Jedna opera i jedan novi album Gorillaz čine se dovoljni za 2025. Osim ako me neko ne optuži da sam usporio!”

Ovu vijest dodatno je potvrdio ilustrator Gorillaz-a, Jamie Hewlett.

Detalji albuma trenutno su nepoznati, no priča o novom albumu Gorillaz kruži još od 2023. godine, kada je Albarn završio svoj povratak s Blurom i naznačio da je spreman ponovno se posvetiti voljenom animiranom projektu. Govoreći za Les Inrockuptibles u decembru te godine, rekao je da ide “u Indiju s Jamiejem Hewlettom kako bi započeli raditi na novom albumu Gorillaz.”

Sada je album gotovo dovršen i uskoro će biti u rukama javnosti. To će biti prvo cjelovito izdanje Gorillaza od albuma Cracker Island, februaru 2023. Samo nekoliko mjeseci nakon izlaska Cracker Island, Albarn se ponovno udružio s Blurom i izdao njihov deveti album, The Ballad of Darren, kojeg je pratila turneja koja je završila koncertima na Coachelli 2024. Na pozornici, Albarn je sugerirao da bi to mogao biti njihov “posljednji nastup”.

Nedavno je Albarn sudjelovao, zajedno s 1.000 drugih umjetnika, u tihom albumu Is This What We Want?, objavljenom kao protest protiv prijedloga britanske vlade da se izmijeni zakon o autorskim pravima i omogući AI firmama treniranje svojih modela koristeći zaštićena djela bez licence.