Udruženje za zaštitu životinja "Prijatelji životinja" registrovano pri Ministarstvu pravde BiH izražava zabrinutost zbog neodgovornosti nadležnih institucija u vezi s prijavom o lešu psa koji je plutao u rijeci Miljacki u neposrednoj blizini Vijećnice. Nažalost, institucije nisu pravovremeno reagovale na prijavu građana koji su primijetili beživotno tijelo psa pluta u vodi.
Građani su, šetajući obalom rijeke, primijetili tijelo psa već od jutarnjih sati. Međutim, umjesto brze i koordinirane reakcije, odgovornost je bila prebacivana s jedne institucije na drugu. Policija je uputila građane na vatrogasnu jedinicu, vatrogasci na Civilnu zaštitu, Civilna zaštita na higijenski servis ili veterinarsku stanicu. Veterinarska stanica je potvrdila da su odgovorni za uklanjanje leševa, ali samo ako je tijelo već izvađeno, čime su isključili bilo kakvu odgovornost na licu mjesta.
Na kraju su to, iz nepoznatog razloga, morali uraditi građani koji su, bez zaštite i institucionalne podrške, ušli u rijeku i vlastitim rukama izvukli beživotno tijelo psa. Ovaj incident ostavlja neizbrisiv trag nebrige i sramote za grad koji se promovira kao otvoren i empatičan, smatraju u Udruženju.
Udruženje "Prijatelji životinja" podsjeća da je veterinarsko-higijenski servis, prema zakonskim obavezama, trebao izaći na teren i ukloniti leš, te poziva nadležne institucije da ozbiljnije pristupe životinjama i javnom zdravlju. Ovaj incident također postavlja pitanje odgovornosti i sigurnosti građana koji su intervenirali tamo gdje institucije nisu reagirale.