Pojavio se snimak nadzorne kamere iz perioda prije požara u švicarskom noćnom klubu u Crans-Montani, na kojem se vidi stolica zaglavljena uz izlaz za nuždu i zaposlenici koji koriste bilijarske štapove za podupiranje izolacijske pjene.
Snimak je snimljen u trenutku kada vlasnici bara, Jacques Moretti (49) i njegova supruga Jessica Moretti (40), okrivili svoje mlado osoblje za izazivanje požara i blokiranje izlaza za bijeg.
Video koji je objavio kanal France 2 prikazuje člana osoblja noćnog kluba kako vraća na mjesto opuštene izolacijske panele sa plafona koristeći bilijarske štapove i papirne ubruse, otprilike dvije sedmice prije požara, piše Daily Mail.
U jednom snimku, zaposlenik Gaëtan Thomas-Gilbert snima video i šalje ga Jacquesu Morettiju, koji odgovara: "Da, izgleda u redu. Skinite ostale, molim vas."
Thomas-Gilbert, koji je zadobio teške povrede u požaru, prethodno je rekao ocu da je zabrinut zbog sigurnosti u baru i da planira dati ostavku.
Još jedna fotografija snimljena nekoliko minuta prije požara prikazuje stolicu naslonjenu na izlaz za nuždu, koja kao da blokira put. Ispred nje su pronađena tri mrtva tijela, prema Bildu.
U razornom požaru uoči Nove godine poginulo je 40 ljudi, a preko 100 je povrijeđeno.
Švicarski tužioci optužili su Jaquesa i Jessicu Moretti za ubistvo iz nehata, nanošenje tjelesnih povreda iz nehata i podmetanje požara iz nehata.
Video koji je objavio kanal France2 prikazuje člana osoblja noćnog kluba kako vraća na mjesto opuštene izolacijske panele sa plafona.
Video koji je objavio kanal France2 prikazuje člana osoblja noćnog kluba kako vraća na mjesto opuštene izolacijske panele sa plafona.
Jedna fotografija također prikazuje stolicu naslonjenu na izlaz u slučaju nužde.
Tužioci stalno ispituju Morettijeve, a procurili zapisi iz intervjua ukazuju na to da su rekli: "Nije do nas, do drugih", izvijestio je Le Parisien u utorak.
Njihova strategija odbrane tokom oko 20 sati ispitivanja od strane trojice tužilaca bila je posebno da okrive konobaricu Cyane Panine (24) jer se popela na ramena kolege dok je mahala dvjema bocama šampanjca sa zapaljenim prskalicama unutra.
Cyane, koji je poginuo u požaru, nosio je promotivnu kacigu i nije vidio pirotehniku kako osvjetljava plafon podruma bara, koji je bio prekriven lako zapaljivom pjenom.
Govoreći o triku sa prskalicama šampanjca, Jacques Moretti je na istrazi rekao da je to bila 'Cyaneova predstava'.
„Nisam joj zabranio da to radi“, rekao je tužiocima, dodajući: „Nisam je tjerao da obraća pažnju na sigurnosne upute. Nismo vidjeli opasnost. Cyane je to voljela raditi, to je bila predstava, voljela je biti dio predstave.“
Jessica Moretti, koja je bila na istom saslušanju 20. januara, rekla je: „Cyane je voljela dostavljati ove boce, radila je to svojom voljom.“
'Da sam mislio da postoji i najmanji rizik, zabranio bih to. U deset godina vođenja posla, nikada nisam pomislio da bi mogla postojati bilo kakva opasnost.'
Cyaneina porodica je među onima koji su žestoko negirali Morettijeve tvrdnje, a podržavaju ih i svjedoci koji su preživjeli požar.
Kažu da je Jessica Moretti poslala Cyane s bocama i ohrabrila je da izvede vratolomiju koristeći kacigu koju joj je obezbijedio Dom Perignon.
Što se tiče zaštite od požara, Jacques Moretti je rekao: „Nije bilo obuke, ali zaposlenima je rečeno koje korake treba poduzeti u slučaju požara kada su im pokazali prostorije.“
'Evakuirajte kupce, podignite uzbunu i pozovite vatrogasce', rekao je, dodajući: 'I naravno, ako imaju vremena, neka koriste aparate za gašenje požara.'
Kada mu je rečeno da je jedan zaposlenik, predstavljen samo kao L, na upitu rekao da nema pojma gdje se nalaze aparati za gašenje požara, Jacques Moretti je odgovorio: „Osoblje ima nekoliko smjena i možda sam zaboravio dati ovu informaciju L, ali je trebala biti proslijeđena u nekom trenutku. Možda sam zaboravio.“
Oboje Morettija su također okrivila neidentificiranog člana osoblja za zaključavanje vrata za bijeg u podrumu.
„Vrata su uvijek bila otvorena“, rekla je Jessica Moretti tokom istrage. „Ne prođe dan, a da se ne zapitam zašto su ta vrata bila zatvorena te noći. Uvijek smo govorili da su vrata uvijek otvorena i to se podrazumijevalo.“
Jacques Moretti je zauzvrat rekao: „Nakon tragedije, saznali smo da je jedan zaposlenik dostavio kockice leda u Constellation i, ne shvatajući zašto, zatvorio bravu na vrhu vrata.“
Jacques Moretti je rekao da je kasnije poslao SMS poruku ovom zaposleniku, rekavši: "Ne bi trebao bježati, trebao bi ostati ovdje i preuzeti odgovornost."
Kada ga je Le Parisien kontaktirao, dotični član osoblja je odlučno negirao svaku krivicu, rekavši: "Nisam zatvorio vrata koja su već bila zaključana."
Što se tiče zapaljive pjene koja je ugrađena u Le Constellation tokom renoviranja 2015. godine, Jacques Moretti je rekao: „Šef vatrogasne službe i vatrogasni kapetan su to odobrili.“