Stanica Gorske službe spašavanja Zenica raspisala je konkurs za prijem novih članova, koji će biti otvoren do kraja januara naredne godine - potvrdila je Adelisa Musić, članica GSS-a Zenica.
Biti gorski spasilac, ističe, znači mnogo više od samog nošenja opreme i izlaska na teren.
''To znači biti oslonac svojoj zajednici onda kada je najteže. Znači biti onaj koji ustaje prvi, odlazi posljednji i ne odustaje ni kada priroda pokaže svoju najtežu stranu. Volontiranje u GSS-u je čast, ali i poziv. To je prilika da naučiš vještine koje spašavaju živote, da se usavršavaš, da budeš dio tima koji dijeli iste vrijednosti – nesebičnost, odgovornost, hrabrost i solidarnost.'' - istakla je Musić.
Kako navodi, njihovi članovi prolaze kroz ozbiljne obuke, stalne vježbe i zahtjevne scenarije, "jer u stvarnim akcijama nema mjesta pogrešci".
''Kada nestane čovjek, kada se desi nesreća u planini, kada drugi čekaju pomoć – mi idemo. I uvijek idemo zajedno.'' - poručuje Musić.
Članovi GSS-a Zenica čine USAR tim Kantonalne uprave civilne zaštite Zeničko-dobojskog kantona (Tim za spašavanje), koji broji deset stalnih te isto toliko rezervnih članova.
Njihovi su se članovi iskazali u brojnim akcijama spašavanja u domovini i inostranstvu. Bili su i dio bh. tima koji je sudjelovao u akciji spašavanja nakon velikog zemljotresa u Turskoj.