ostvario nevjerovatne uspjehe

Guardiola: Uzimam pauzu nakon Cityja

Raport.Ba
pep guardiola

Pep Guardiola rekao je za ESPN da, iako još ne zna hoće li se penzionisati kada napusti Manchester City, "siguran" je da će uzeti pauzu od trenerskog posla. Guardiola vodi City već devet godina, što je najduži trenerski mandat u njegovoj karijeri - ranije je četiri godine vodio Barcelonu, a tri godine Bayern München. U novembru je potpisao novi dvogodišnji ugovor koji bi ga trebao zadržati na Etihadu do 2027. godine. Prethodno mu je ugovor istjecao na kraju ove sezone.

Otkako je 2016. preuzeo City, Guardiola je ostvario nevjerovatan uspjeh - osvojio je šest naslova prvaka Engleske i doveo klub do historijskog trijumfa u Ligi prvaka kao dijela trostruke krune u sezoni 2022./23. Ipak, aktualna sezona bila je izuzetno izazovna za Guardiolu i njegovu ekipu. City zaostaje čak 21 bod za novim prvakom Liverpoolom i bori se za plasman u Ligu prvaka sljedeće sezone.

"Stajem nakon Cityja"

"Želim da me ljudi pamte kako god oni to žele", rekao je Guardiola za ESPN Brasil u sklopu druge sezone serijala Premier League Encounters na Disneyju+. "Nakon što mi istekne ugovor s Cityjem, stat ću. Siguran sam. Ne znam hoću li se u potpunosti povući, ali sigurno ću uzeti pauzu. Kako želim da me se pamti, ne znam."

Svi treneri žele pobjeđivati kako bi ih se pamtilo po nečemu velikom, ali vjerujem da su navijači Barcelone, Bayerna i Cityja uživali gledajući kako moje ekipe igraju. Mislim da ne bismo trebali živjeti razmišljajući o tome hoće li nas se pamtiti.

Kada umremo, porodica nas oplakuje dva-tri dana i onda je gotovo - budemo zaboravljeni. U trenerskoj karijeri ima i dobrih i loših trenutaka, a najvažnije je da se oni najbolji pamte malo duže. Na kraju krajeva, nije bitno što ljudi misle o tebi. Životi nas trenera i nogometaša bili su vrlo dobri. Pred nama su novi izazovi, ne znam što me čeka, ali na kraju to ionako nije najvažnije."

"Imao sam pogrešne odluke"

Cityjev katastrofalan niz od pet uzastopnih poraza u oktobru i novembru doveo je do ispadanja iz Carabao Cupa i praktički ugasio sve nade u odbranu naslova u Premier ligi. Govoreći o onome što naziva "teškom" sezonom, Guardiola je priznao da je možda mogao donositi drugačije odluke.

"To je bila godina velikog učenja. Nije postojao samo jedan razlog zašto je sezona bila teška, već mnogo detalja, uključujući i moje pogrešne odluke. Dakle, lično mi je ovo bila godina velikih lekcija", rekao je Guardiola.

City može do trofeja ove sezone

Uprkos slaboj formi sredinom sezone, City se uspio donekle oporaviti i sada zauzima četvrto mjesto na tabeli, a 17. maja igrat će finale FA Cupa protiv Crystal Palacea. Guardiola je rekao da, iako je pad forme bio veći nego što je očekivao, ponosan je na nasljeđe koje ostavlja u klubu.

"Ljudi misle da više učimo iz poraza nego iz pobjeda. No, ja vjerujem da učim i iz pobjeda. Znao sam da će kad-tad doći trenutak pada, ali nismo očekivali ovako težak pad.

Nismo mislili da ćemo toliko zaostajati, no ne možeš sve pobjeđivati. Ono što smo napravili tokom ovih devet-deset godina bilo je izvanredno, ali sada moramo sjesti, učiti i razumjeti šta trebamo učiniti za budućnost."

Pep Guardiola Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu