Gwyneth Paltrow je u razgovoru s poslovnom novinarkom Karom Swisher u podcastu The Goop Podcast prozvala "superbogate bijelce" iz Silicijske doline, misleći pritom na američke tehnološke moćnike poput Marka Zuckerberga.
To je platila američka javnost
"Kako smo kao kultura došli do ove tačke? Jasno je da su veliki prihodi i profit u centru svega. Ali kako smo, po tvom mišljenju, došli do toga da u našoj kulturi više ništa drugo nije važno, nego se sve svodi na te superbogate bijelce koji krše pravila, sami ih pišu i kao da ih nije briga za dugoročne posljedice - od zdravlja do kulture?"
Swisher joj je odgovorila:
"Mislim da idoliziramo inovatore, idoliziramo bogatstvo. Prevladava mišljenje da, ako si bogat, sigurno si i pametniji - iako su se mnogi od njih služili raznim prečacima. Uostalom, inovacije koje su iskoristili platila je američka javnost."
Novinarka je potom postavila pitanje: "Zašto jedna mala, homogena skupina ljudi odlučuje u ime svih nas ostalih?"
Paltrow se složila s njom i osvrnula na mit o američkoj meritokraciji.
"Čini mi se da je Amerikancima duboko usađena ideja da svako može uspjeti, bez obzira na socioekonomsko porijeklo. Ali mi onda stvaramo tu hijerarhiju... kao da toliko čeznemo za hijerarhijom da bismo u njoj pronašli smisao života ili nešto slično. I onda tim ljudima pripisujemo neku izvanrednu, ne znam, gotovo božansku...", rekla je Paltrow prije nego što ju je Swisher prekinula.
Izjave glumice izazvale su lavinu komentara, a mnogi su se zapitali je li bogata glumica i poduzetnica, čije se bogatstvo procjenjuje na 200 miliona dolara, prava osoba za kritiziranje američke oligarhije.
"Zvuči pomalo smiješno"
"Superbogati bijelci? Kad to kaže Paltrow, zvuči pomalo smiješno", napisao je jedan korisnik.
"Cijenim što otvarate ovu temu, ali i vaš se brend temelji na luksuzu i velikom bogatstvu", dodao je drugi.
"Superbogati bijelci?! Koliko Goop naplaćuje šminku?", upitao je treći, dok je četvrti prozvao Paltrow da je i sama "pretjerano bogata". "Nisi ni ti daleko od njih, curo!", poručio joj je još jedan komentator.
No, brojni obožavatelji stali su u njenu odbranu i pohvalili je što koristi svoju platformu za otvaranje važnih tema:
"Drago mi je da govorite o ovome. Imate utjecaj jer vam se ljudi dive. Molim vas, nastavite."