Kad je Hamasovo vojno krilo, Brigada Qassam, objavilo svoj propagandni video na kojem su tri izraelska taoca oslobođena u nedjelju navečer, pojavio se jedan upečatljiv detalj, piše CNN.
Dok su Romi Gonen, Doron Steinbrecher i Emily Damari ulazili u terensko vozilo Crvenog križa u gradu Gazi, militant Hamasa je svakome od njih uručio papirnatu vrećicu s logom Qassam Brigades na njoj – neku vrstu "torbe za darove".
Maskirani militant je potom podigao potvrdu na kojoj je na hebrejskom i arapskom pisalo "odluka o puštanju na slobodu".
Svaka od tri žene nosila je torbu na snimci koju su kasnije u nedjelju objavile Izraelske odbrambene snage – iako ovaj put s logotipom Qassam' Brigades zamagljenim.
Predstavnik Gonenove porodice rekao je u ponedjeljak za CNN da je torba koju je primila sadržala potvrdu, ogrlicu i fotografije – i rekao da je Izraelska agencija za unutarnju sigurnost (Shin Bet) zaplijenila materijale.
Ne žele ulaziti u detalje o fotografiji, ali izraelski mediji javljaju da fotografije prikazuju vrijeme žena u zatočeništvu.
Prilikom primopredaje, predstavnik Crvenog križa je zamoljen da potpiše dokument na arapskom jeziku. “Potvrda prijema izraelskih zatvorenika”, stajalo je u dokumentu. “Ja, predstavnik Međunarodnog Crvenog križa, potvrđujem da sam primio od brigade Izz Eddin al-Qassam, vojnog krila Islamskog pokreta otpora Hamas, ukupno tri zatvorenika, koji su…” i zatim imena taoci.
Nakon 471 dana u prisilnom zatočeništvu, ideja da bi talac dobio vrećicu s poklonom nedvojbeno je bizarna.
U srži je pokušaj Hamasa da se predstavi kao neporaženo, ozbiljno vladajuće tijelo. Petnaest mjeseci nakon odvažnog, razornog napada na Izrael u listopadu 2023., Hamas je znao da će ovo biti veliki trenutak za tu militantnu skupinu.
Poruka je bila jasna, Izraelcima, Gazancima i onima koji su promatrali širom svijeta: mi smo legitimno upravno tijelo, koje je još uvijek na vlasti, koje ima ozbiljne i legalne protokole – čak i ako se odnose na izraelske civile koji su silom odvedeni iz svojih domova.
Bio je izložen i u Al Saraya Junctionu u gradu Gazi. Red Qassama militanata postrojio se ulicom - poruka izraelskoj javnosti, čija je vlada obećala uništiti pokret.
Okupljanje nekoliko desetaka militanata u gradu Gazi teško da je dokaz ozbiljne vojne prijetnje.
Ali slike će potaknuti i ekstremističku desnicu u Izraelu, koja vjeruje da je prekid vatre kapitulacija, i one koji su za dijalog, koji će tvrditi da ako 15 mjeseci nemilosrdnog rata nije uspjelo otjerati Hamas, daljnje krvoproliće je ludost.
Izraelski ministar vanjskih poslova, Gideon Saar, priznao je u nedjelju da Izrael "nije ispunio cilj" raspuštanja Hamasove vojske i vlade. "Imali smo napredak", rekao je.
Izraelska vojska i Forum za taoce i nestale obitelji, koji predstavlja porodicu, odbili su komentirati video.
U međuvremenu je američki državni sekretar Antony Blinken upozorio da je Izrael daleko od ispunjenja svog cilja.
“Procjenjujemo da je Hamas regrutirao gotovo onoliko novih militanata koliko je izgubio. To je recept za trajnu pobunu i vječni rat,” rekao je nedavno Blinken.