Australski „junak“ Ahmed al-Ahmed, rođen u Siriji, koji je tokom oružanog napada na plaži Bondi oborio i razoružao jednog od napadača, dobio je ček u iznosu od 2,5 miliona dolara, prikupljenih kao znak podrške i zahvalnosti za njegovu izuzetnu hrabrost.
Ček mu je uručio Zachery Dereniowski, javna ličnost i influenser na Instagramu, koji je njihov susret dokumentirao video-snimkom objavljenim na društvenim mrežama. Prema njegovim navodima, novac je prikupilo oko 43.000 ljudi iz cijelog svijeta.
Na snimku se vidi al-Ahmed kako leži u bolničkom krevetu s gipsom na lijevoj ruci, nakon što je tokom incidenta više puta ranjen, uključujući i prostrelne rane u predjelu ramena.
„Zaslužujem li ovo?“, upitao je 43-godišnji al-Ahmed u trenutku kada mu je uručen ček.
Govoreći o napadu, kazao je da je reagovao instinktivno, bez razmišljanja o posljedicama.
„Kada spašavam ljude, činim to iz srca“, rekao je al-Ahmed, prisjećajući se napada koji se dogodio tokom obilježavanja jevrejskog praznika Hanuke.
U oružanom napadu na plaži Bondi dvojica napadača otvorila su vatru, pri čemu je ubijeno 15 osoba, dok su najmanje 42 ranjene, u jednoj od najsmrtonosnijih masovnih pucnjava u historiji Australije.
Al-Ahmed je poručio da su svi ljudi koji su se tog dana okupili na plaži imali pravo na mir i uživanje, te je na kraju uputio emotivnu poruku.
„Bog čuvao Australiju. Aussie, Aussie, Aussie“, rekao je s osmijehom.