Hrvatska na potopljenom Poljudu izborila direktan plasman na SP

Aktuelni svjetski vicešampion Hrvatska izborila je direktan plasman na Mundijal pobjedom u odlučujućem meču protiv Rusije 1:0 u derbiju kvalifikacione grupe H odigranom na splitskom Poljudu.

Hrvati su krenuli ofanzivno od prvog minuta, na krilima svojih navijača, koji su danas ispunili zdanje stadiona u Splitu.

Prvu šansu imao je Andrej Kramarić, čiji je udarac zaustavio golman Safonov.

Dva odlična pokušaja imao je Marcelo Brozović, koji je bio najbliži golu, ali je njegov najbolji udarac završio za malo pored stative.

Pokušao je u 35. minuti i Perišić, ali promjene i dalje nije bilo. Rusi su se uglavnom branili i nisu ozbiljnije ugrozili gol Iva Grbića.

Već u prvim minutqma nastavka Hrvatska je zaprijetila preko Pašalića, ali je njegov udarac glavom osujetio ovog popodneva sjajni Safonov.

Selektor Rusije je na pola sata prije kraja izvršio trostruku izmjenu, a uprkos posjedu lopte na strani domaćina gosti su se oslobađali i bili bliži vodstva u 71. minuti.

Pokušao je Karavaev, ali je Grbić zaustavio udarac u dalji ugao.

Selektor Hrvatske Zlatko Dalić je na 15 minuta prije kraja ubacio Marka Livaju i Josipa Brekala umjesto Pašalića i Juranovića, namjeran da krene na sve ili ništa.

Trenutak odluke dogodio se u 81. minuti kada je iskusni štoper Antalije Fedor Kudrijašov na nesretan način postigao autogol i omogućio Hrvatima pobjedu i direktan plasman na Svetsko prvenstvo.

Iskusni štoper je poslije centaršuta sa leve strane neshvatljivo naletio na loptu i zatresao sopstvenu mrežu izazvavši veliku euforiju na terenu i tribinama Poljuda.

Najbolju priliku za izjednačenje Rusija je propustila u drugoj minuti nadoknade kada je Barinov šutirao preko gola.

Hrvatska je ovom pobjedom prestigla Rusiju i sa bodom više zacementirala lidersku poziciju i plasman na Mundijal u Katar, dok će gosti morati da svoju šansu traže preko baraža na proljeće.