memorijalna šetnja

Hurtić učesnik Marša mira u Beču povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici

Raport.Ba
srebreica bexc 1

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlid Hurtić, zajedno sa šefom Kabineta Jasminom Handžićem, koji je ujedno i član Upravnog odbora Memorijalnog centra Srebrenica, učestvovao je u Maršu mira održanom u Beču povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida počinjenog u Srebrenici jula 1995. godine.

Marš mira je organizovan od strane udruženja Consilium Bosniacum iz Austrije, koje već dugi niz godina aktivno djeluje na promociji istine o genocidu, borbi protiv njegovog negiranja i očuvanju sjećanja na nevine žrtve.

Ova memorijalna šetnja okupila je veliki broj građana, predstavnika bh. dijaspore, austrijskih institucija, međunarodnih organizacija i javnog života, koji su zajednički poslali snažnu poruku solidarnosti, istine i sjećanja.

„Danas hodamo ne samo u znak sjećanja na nevino ubijene, već i u znak odlučnosti da se nikada ne zaboravi i nikada ne ponovi. Srebrenica je opomena čovječanstvu. Naša je odgovornost da njegujemo istinu, branimo dostojanstvo žrtava i borimo se protiv zaborava“, istakao je ministar Hurtić.

U sklopu obilježavanja, ministar Hurtić obišao je i budući Spomenik Cvijet Srebrenice koji se gradi u Beču. Riječ je o univerzalnom znaku sjećanja na genocid, ali i simbolu snage i dostojanstva.

Konstrukcija ovog spomenika nosi snažnu poruku - stubovi koji nose ovaj cvijet nisu obični stubovi. Oni su oblikovani kao siluete majki Srebrenice - hrabrih, dostojanstvenih i nepokolebljivih žena koje su izdržale test vremena i postale temelj kolektivne memorije bosanskohercegovačkog naroda.

Marš mira u Beču predstavlja samo jedan segment šireg evropskog programa obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, koji obuhvata niz edukativnih, kulturnih i komemorativnih događaja širom kontinenta.

genocid u Srebrenici Sevlid Hurtić Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu