Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojio je danas po hitnoj proceduri Budžet institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2026. godinu. Time je završen parlamentarni postupak i državne institucije konačno su dobile budžet za ovu godinu.
Za je glasalo 9 delegata, jedan protiv, i pet suzdržanih, uz opću i entitetsku većinu.
Ukupni prihodi, primici i finansiranje institucija BiH u okviru budžeta za 2026. godinu iznose 1.580.500.000 KM, što je povećanje za 10 miliona KM, odnosno jedan posto u odnosu na budžet institucija BiH za 2025. godinu. Predstavnički dom državnog parlamenta je prošle sedmice, po hitnom postupku, usvojio predloženi budžet.
Uvećan za 10 miliona KM
Vijeće ministara BiH ranije je utvrdilo Nacrt zakona o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2026. godinu i dostavilo ga Predsjedništvu BiH, ovlaštenom za njegovo predlaganje Parlamentarnoj skupštini BiH, koja u konačnici usvaja ovaj zakon.
Delegat Dženan Đonlagić (DF) kazao je tokom rasprave da će se kroz ovaj budžet implementirati izmjene Zakona o platama prema kojima će radnici dobiti uvećane plate preračunate od 1. januara.
'Uposlenici više neće zavisiti o kašnjenju usvajanja budžeta ili političkoj volji usvajanja na vrijeme. Drago mi je da će konačno insttitucionalno sproversti izmjene Zakona o platama', rekao je Đonlagić.
Delegat Safet Softić (SDA) kazao je da je cjelokupni mandat sramota na državu te poručio lideru HDZ-a BiH Draganu Čoviću da se ne treba hvaliti radom Vijeća ministara BiH. Rekao je da će on i Šefik Džaferović biti suzdržani kako bi budžet bio usvojen.
Radovan Kovačević iz SNSD-a rekao je da je ovaj budžet uvećan za 10 miliona KM, ali da je stavka za plate zaposlenih uvećana za 130 miliona KM.
Zahvalio je ministru Srđanu Amidžiću što je bio ustrajan i radio po zakonu. Rekao je da je budžet povećan prije svega za plaće zaposlenih u institucijama BiH.
Želimir Nešković (SDS) kaže da su ojačane institucije BiH zbog velikog izdvajanja za budžet.
'O BHRT-u nek brine ministar'
'Nećete da nam kažete na koji način dižete budžet RS. Koji su to krediti?', rekao je Nešković.
Kovačević mu je odgovorio da je RS namanje zadužena u regionu.
Ilija Cvitanović (HDZ 1990) rekao je da je budžet trebao biti još veći te da naravno da treba povećati budžet pravosudnim institucijama. Kaže da mu je jasno da će budžet biti usvojen zbog velikog broja grantova.
'O BHRT-u nek brine resorni ministar', dodao je Cvitanović.