Politika

I hrvatski državljani s dvojnim državljanstvom za ulazak u BiH trebaju pasoš

Raport.Ba
Hrvatski državljani, pa i oni s dvojnim hrvatskim i državljanstvom BiH, u BiH prema novom ulaze uz pasoš, iako je donedavno za prelazak granice bila potrebna samo lična karta. Odluku o uvođenju pasoša donijelo je Vijeće ministara BiH, uz jedan izuzetak: oni državljani RH koji prolaze kroz koridor kod Neuma i dalje putuju po starom režimu, odnosno samo uz ličnu kartu, piše Večernji list. Takvu promjenu režima zbog situacije sa zarazom koronavirusom potvrdili su i u hrvatskom MUP-u i Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, odakle napominju da se mjere, koje bi se mogle ublažiti 1. juna, odnose na sve građane EU i da su uvedene zbog strogih epidemioloških mjera koje ionako ograničavanju ulazak stranaca. S druge strane, državljani BiH u Hrvatsku mogu putovati bez posebnih ograničenja, što vrijedi i za građane EU. Režim na granicama Hrvatske gotovo je potpuno liberaliziran, i njega su do sada najviše iskoristili Slovenci. Prema podacima MUP-a, u Hrvatsku je od 9. do 17 maja do 18 sati ušlo 14.200 stranih državljana, a iz Hrvatske je preko slovenske granice prešlo više od 36 tisuća hrvatskih državljana. Sveukupno je u tom periodu u Hrvatsku ušlo 6333 putnika, kažu iz MUP-a. Osim u Sloveniji, koja je s Hrvatskom bilateralno dogovorila režim pa se u tu državu može otići vidjeti porodicu ili, naprimjer, kupiti gume za automobile, što su neki učinili posljednjih dana, u drugim državama još su na snazi stroge mjere za hrvatske državljane. Austrija tako od hrvatskih građana zasad još traži negativan PCR test za zarazu koronavirusom kako bi im dopustili ulaz. S druge strane, Austrija aktivno odgovara svoje građane od putovanja u Hrvatsku, ističući da putuju na svoju odgovornost i podsjećajući ih na obaveznu 14-dnevnu samoizolaciju ili test na koronavirus po povratku u domovinu,  Pod nadnaslovom “Ministar vanjskih poslova upozorava” i naslovom “Hrvatska – odmor trenutno na vlastitu odgovornost”. Austrijski dnevni list Kronen Zeitung piše kako šef austrijske diplomacije Alexander Schallenberg upozorava austrijske državljane da je još na snazi službena preporuka austrijske Vlade o izbjegavanju putovanja u inozemstvo, pa tako i u Hrvatsku, te da je odmor u Hrvatskoj trenutno na vlastitu odgovornost. List prenosi izjavu glasnogovornika austrijskog Ministarstva vanjskih poslova Petera Guschelbauera: „Mi odvraćamo od odmora u Hrvatskoj, naša je službena preporuka za izbjegavanje putovanja u Hrvatsku, bez obzira na njeno otvaranje granica, i dalje je na snazi. Stoga svi koji se vraćaju s odmora iz inozemstva natrag  u zemlju moraju u 14-dnevnu karantin, osim ako imaju negativan test na koronavirus, ne stariji od četiri dana.“ List posebno ističe kako je Hrvatska Austrijancima jedna od „najomiljenijih“ turističkih destinacija za odmor.    
BiH granica pasoš Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu