Kanađanka Olivia Smith postala je najskuplja igračica u historiji ženskog nogometa transferom iz Liverpoola u Arsenal za milion funti (oko 1,16 miliona eura).
Dvadesetgodišnjakinja, koja igra na poziciji napadača, a za reprezentaciju debitirala sa samo 15 godina, potpisala je četverogodišnji ugovor s braniteljem evropske Lige prvaka.
Smit transferom ruši rekord koji je Chelsea postavio u januaru kada su doveli američku defanzivnu igračicu Naomi Girmu za 900.000 funti iz američkog San Diego Wavea.
"Privilegija je i čast potpisati za Arsenal.
San mi je boriti se za najveće naslove ovdje u Engleskoj i Evropi. Uzbuđena sam što ću početi u tome ovdje s Arsenalom“, rekla je Smith.
Igračica koja je postala profesionalka tek 2023., priključila se Liverpoolu iz portugalskog Sportinga prije godinu za rekordnu klupsku odštetu od nešto više od 200.000 funti.
Glavna trenerica Arsenala Renee Slegers rekla je da je Smith "uzbudljiva mlada igračica“ koja može dati "veliki doprinos“.
Postigla je sedam golova u 20 utakmica ženske Superlige u svojoj debitantskoj sezoni dok je Liverpool završio na sedmom mjestu.