Ako je suditi po društvenim mrežama, problem Grenlanda je riješen – i to bez međunarodnih pregovora. Na Redditu se posljednjih dana širi viralna mapa na kojoj je Grenland “pripojen” Bosni i Hercegovini i preimenovan u Bosansku Zelenzemlju, uz potpuno novi administrativni poredak koji bi, da se pita internet, bez problema prošao i kroz domaće političke institucije.
Na mapi se tako mogu vidjeti entiteti i kantoni prilagođeni ledenim uslovima – od Republike Ledene, preko Distrikta Pingvin, do Bosanskog ledenog mora i Sjevernog Neuma. U donjem uglu, naravno, stoji i grb Bosne i Hercegovine, jer red je red.
Komentari ispod objave brzo su otišli korak dalje, pa je otvoreno pitanje konstitutivnosti Eskima, njihovog prava na jezik, ali i zaštite vitalnog nacionalnog interesa – ovaj put na relaciji BiH–Grenland.
“I Eskimi su konstitutivni, i oni imaju pravo na jezik i da se njihov vitalni nacionalni interes zaštiti od muslimana u BiH i Grenlandu”, napisao je autor objave..
Neki su cijelu ideju povezali s poznatim političkim slučajevima u BiH, pa su Eskimi već proglašeni “novim Sejdić–Fincima”, dok su drugi zaključili da je “ledeno ostrvo idealno mjesto za sve političare”.
I dok se u stvarnosti Grenland i dalje nalazi tamo gdje jeste, internet je još jednom pokazao da, kad je u pitanju Bosna i Hercegovina, ni Arktik nije predaleko da ne postane dio domaće političke satire.