Napad dronom izazvao je požar u nuklearnoj elektrani u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, rekli su zvaničnici u Abu Dhabiju u nedjelju, u vrijeme kada se čini da su zastali napori da se okonča američko-izraelski rat s Iranom i ponovo pokrene aktivnost brodova u Perzijskom zaljevu.
Zvaničnici Emirata rekli su da istražuju izvor napada i da UAE imaju puno pravo odgovoriti na takve "terorističke napade".
UAE su prethodno optužili Iran za napad na njihove energetske ciljeve u onome što su nazvali eskalacijom sukoba u regiji.
Dron je udario u električni generator izvan unutrašnje zone nuklearne elektrane Barakah, saopćio je Ured za medije Abu Dabija.
Nivo radiološke sigurnosti nije ugrožen i nije bilo povrijeđenih.
Međunarodna agencija za atomsku energiju izjavila je da hitni dizelski generatori napajaju "jedinicu 3" elektrane te pozvala na "maksimalnu vojnu suzdržanost" u blizini bilo koje nuklearne elektrane, dodajući da pomno prati situaciju.
Ministarstvo odbrane UAE izjavilo je da su dva druga drona uspješno eliminirana i da su lansirani sa "zapadne granice".
Tokom rata koji je započeo američkim i izraelskim napadima na Iran 28. februara, Iran je više puta ciljao UAE i druge zaljevske države u kojima se nalaze američke vojne baze, pogađajući lokacije koje uključuju civilnu i energetsku infrastrukturu, prenosi Reuters.
Iran je pojačao takve napade na UAE ranije ovog mjeseca nakon što je predsjednik Sjedijenih Američkih Država Donald Trump najavio pomorsku misiju u pokušaju otvaranja Hormuškog tjesnaca, koju je Trump obustavio nakon 48 sati.
Više od pet sedmica nakon što je na snagu stupilo krhko primirje, američki i iranski zahtjevi ostaju daleko udaljeni uprkos diplomatskim naporima da se okonča rat i ponovno otvori Hormuz, najvažnija svjetska brodska ruta za naftu i plin.