Ministar vanjskih poslova Irana Abbas Araghchi poručio je u srijedu da obogaćivanje uranija u okviru iranskog nuklearnog programa neće biti predmet pregovora, nakon što je specijalni izaslanik Sjedinjenih Američkih Država Steve Witkoff pozvao Teheran da obustavi taj proces.
„Iransko obogaćivanje uranija je stvarna, prihvaćena činjenica. Spremni smo izgraditi povjerenje kao odgovor na moguće zabrinutosti, ali pitanje obogaćivanja nije tema za pregovore“, izjavio je Araghchi novinarima nakon sjednice kabineta.
Ova izjava dolazi neposredno uoči novog susreta između Aragchija i Witkoffa, zakazanog za subotu u Omanu, sedmicu dana nakon što su ove dvije strane održale razgovore, prenosi AFP.
Američki predsjednik Donald Trump ranije je obnovio sveobuhvatne sankcije protiv Irana u sklopu politike „maksimalnog pritiska“, nakon povratka na funkciju u januaru. U martu je poslao pismo vrhovnom vođi Irana, ajatolahu Aliju Khameneiju, u kojem poziva na pregovore, ali i upozorava na moguću vojnu akciju ukoliko ne dođe do dogovora.
Obje strane su posljednji sastanak opisale kao „konstruktivan“, no već u utorak Witkoff je izjavio: „Iran mora zaustaviti i eliminirati obogaćivanje uranija kao dio bilo kakvog nuklearnog sporazuma“.
Podsjetimo, prethodno je zahtijevao da se Iran samo vrati na granicu obogaćivanja od 3,67 posto, kako je to bilo predviđeno sporazumom iz 2015. godine, iz kojeg se Trump povukao.