raketni udari

Iranci potvrdili: Napali smo američke baze u Kuvajtu i Bahreinu

AA
AA
IRCG1

Iranski Korpus islamske revolucionarne garde (IRGC) saopćio je da je napao "neprijateljske baze" u Kuvajtu i Bahreinu nakon što su američki dronovi napali lokacije na iranskoj teritoriji, objavio je Tasnim News u subotu.

Zračne snage IRGC-a ciljale su balističkim raketama zračnu bazu Ali al-Salem u Kuvajtu i ključne objekte Pete flote američke mornarice u Bahreinu, prema poluzvaničnoj novinskoj agenciji.

Napadi su uslijedili kao odgovor na američke napade dronovima na telekomunikacijski toranj na otoku Qeshm i toranj u Siriku, saopćila je IRGC.

Upozorila je da će daljnja agresija izazvati odgovor koji prelazi ograničene napade, uključujući potpuno zatvaranje Hormuškog moreuza za isporuke nafte i plina, što će uzdrmati globalna tržišta energije i povećati strah od dugotrajne ekonomske štete.

Regionalne tenzije su eskalirale nakon što su SAD i Izrael krajem februara pokrenuli zračne napade na Iran, što je izazvalo niz odmazde koja je proširila nestabilnost u cijeloj regiji.

Iran je, kao odmazdu, potom pokrenuo napade na Izrael i ciljao zemlje u kojima se nalaze američke vojne baze, a istovremeno je poremetio i plovidbu kroz Hormuški moreuz, ključnu rutu za globalne opskrbe energijom.

Primirje je kasnije stupilo na snagu, iako su diplomatski napori za osiguranje šireg sporazuma nastavljeni.

IRGC SAD Iran Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu