napetost raste

Iranski predsjednik žestoko kritikovao Trumpa: Ko je on da nam oduzima prava?

Raport
Piše: Raport
Pezeshkian
Foto: AA

Iranski predsjednik Masoud Pezeshkian oštro je kritikovao američkog predsjednika Donald Trump, poručivši da Sjedinjene Američke Države nemaju pravo Iranu uskraćivati korištenje nuklearne energije.

U izjavi koju prenosi Iranian Students News Agency (ISNA), Pezeshkian je doveo u pitanje legitimnost američkih zahtjeva usmjerenih na ograničavanje iranskog nuklearnog programa.

"Trump kaže da Iran ne može koristiti svoja nuklearna prava, ali ne kaže za koji zločin. Ko je on da jednoj naciji oduzima njena prava?", izjavio je iranski predsjednik.

Ova poruka dolazi u trenutku pojačanih napetosti između Washingtona i Teherana, ali i paralelnih diplomatskih pokušaja postizanja dogovora o okončanju sukoba. Nuklearni program ostaje jedno od ključnih spornih pitanja, pri čemu SAD insistira na strogim ograničenjima, dok Iran tvrdi da ima pravo na razvoj nuklearne tehnologije u civilne svrhe.

Sjedinjene Američke Države već duže vrijeme izražavaju zabrinutost zbog mogućnosti da Iran razvije nuklearno oružje, dok Teheran takve optužbe odbacuje i ističe da je njegov program usmjeren na energetiku i istraživanja.

Masoud Pezeshkian Donald Trump Iran Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu