Irfan Mensur mada je rođen u Sarajevu 1952. godine te odrastao u naselju Hrasno, gotovo cijeli život živi u Beogradu. Ostvario je niz nezaboravnih rola među kojima je i lik Ibrahima u antologijskom filmu Mirze Idrizovića "Miris dunja".
No, malo je poznato da Mensur nije njegovo pravo prezime.
Irfan Mensur rođen je kao Irfan Kurić 1952. godine u Sarajevu. Njegov otac Mensur Kurić rodom je iz Niša, a potiče od begovske porodice iz Donjeg Vakufa. Irfanova majka Nada potomak je grofovske porodice Alaupović, i sa njene strane ima češke, mađarske i hrvatske korijene.
„Postoji begovska kula u Vakufu, Kurića - kula. Ja sam te strane begovske krvi, a sa majčine sam grofovske krvi. Ona je katolkinja i vuče porijeklo od plemstva Alaupovića. To plemstvo ima svoj grb u crkvi u Fojnici", pojasnio je Mensur nedavno.
Odluku da očevo ime uzme kao svoje prezime obrazložio je željom da ostavi nešto iza sebe, tačnije svoju porodičnu lozu.