Svijet

Dramatične ispovijesti ruskih vojnika: Kad se vratimo dići ćemo se protiv Putina. Ovo što mi radimo je najveći perverzni oblik neonacizma

"Želim reći našem glavnom zapovjedniku da zaustavi teroristička djelovanja u Ukrajini jer ćemo, kada se vratimo, ustati protiv njega.

Putin nam je izdao zapovijed da činimo zločine. Ovdje se više ne radi samo o demilitarizaciji Ukrajine ili pobjedi nad ukrajinskom vojskom, već se sada uništavaju gradovi nedužnih civila."

Za zločine koje smo počinili svima će nam biti suđeno."

Spomenute rečenice izgovorili su ruski vojnici zarobljeni u Ukrajini. Njih desetak dovedeno je na konferenciju za novinare koju su održale ukrajinske vlasti . Oni su manji dio od ukupno šestotinjak ruskih vojnika koliko ih je, po riječima predsjednika Volodimira Zelenskog, zarobljeni od početka rata, piše CNN.

Njihovo javno pojavljivanje može biti upitno prema Ženevskoj konvenciji koja zabranjuje nepotrebno ponižavanje ratnih zarobljenika. Moguće je da su dovedeni ruski zarobljenici bili prisiljeni da izgovore što im je rečeno da kažu. Ali, tri zarobljena pilota ruskih zračnih snaga, s kojima su nakon konferencije za novinare razgovarali novinari CNN-a, nisu ostavljali dojam da govore pod ikakvom prisilom.

Dok su novinari CNN-a razgovarali s njima, u prostoriji su bili i pripadnici ukrajinske sigurnosne službe, ali nisu se ubacivali u razgovor, niti su zarobljenicima govorili šta da govore. Razgovor je vođen na ruskom jeziku.

Trojica vojnika sjedila su oko stola. Jedan od njih, Maksim, imao je ranu na čelu, za koju je rekao da ju je zadobio prije zarobljavanja.

"Liječenje je bilo prihvatljivo. Ponudili su nam hranu i piće i liječničku pomoć", rekao je.

Tokom razgovora sva trojica su rekli da su bili duboko zabrinuti zbog toga što su poslani u rat i zbog stradanja ukrajinskih civila. Za Putina nisu imali lijepe riječi. Razgovor s njima, piše CNN, potvrđuje procjene zapadnih analitičara da ruska vojska ima problema s moralom svojih vojnika.

Tokom razgovora, najviše je govorio Maksim, časnik i pilot borbenog bombardera. Lice mu je bilo blijedo i u modricama, ali govorio je lucidno i tonom profesionalnog vojnika. Rekao je da je svoj borbeni raspored saznao tek dan prije nego što je Putin pokrenuo tzv. "specijalnu vojnu operaciju" protiv Ukrajine. Na pitanje što misle o Putinovim tvrdnjama da Ukrajinom upravljaju neonacisti, Maksim je kazao kako smatra da je to "izmišljeno kao izgovor kako bi ljudima bilo razumljivije".

"Putinu i njegovom krugu to je potrebno kako bi postigli svoje ciljeve. Jedan od takvih koraka bio je da bi za njih bilo korisno širiti dezinformacije o fašizmu i nacizmu. Nismo vidjeli naciste i fašiste. Rusi i Ukrajinci mogu komunicirati na istom jeziku, tako da u tim ljudima vidimo dobro", rekao je Maksim.

"Sudeći po posljedicama njegovih zapovijedi, (Putin) nije u pravu", dodao je.

Zarobljeni izvidnik Vladimir na konferenciji za novinare rekao je ipak: "Naša vlada nam je rekla da moramo osloboditi civilno stanovništvo. Želim poručiti ruskim vojnicima: položite oružje i napustite svoje jedinice. Ne dolazite ovamo. Ovdje svi žele mir."

Poslije, u razgovoru s novinarima CNN-a, bio je još rezolutniji, kazavši: "Želim reći našem glavnom zapovjedniku da zaustavi terorističko djelovanje u Ukrajini jer ćemo, kada se vratimo, ustati protiv njega."

Treći zarobljeni vojnik izravno se obratio Putinu: "Ovo nećete moći dugo skrivati. Ovdje ima mnogo sličnih nama. Prije ili kasnije, vratit ćemo se kući."

"Ne radi se samo o demilitarizaciji Ukrajine ili porazu Oružanih snaga Ukrajine. Sada se uništavaju gradovi mirnih civila. Ne znam čime se, kvragu, može opravdati dječje suze ili smrti nevinih ljudi, djece", ponovo je kazao Maksim.

Sva trojica su kazali kako su svjesni onoga što se događa u gradovima poput Mariupolja, gdje je od početka invazije ubijeno gotovo 1.600 ljudi.

"To je bila užasna činjenica, ne samo zato što je zločin. To je vandalizam. Takve stvari ne možete oprostiti. Bombardirati porodilište! To je najperverzniji je**ni oblik neonacizma, neofašizma. Ko bi mogao pomisliti na takvo šta", emotivno je govorio Maksim.

Drugi pilot, Aleksej, tiho je dodao: "Nije do nas koga ili što ćemo bombardirati. To je naredba."

Maksim i njegovi kolege piloti sugerirali su da postoji široka zabrinutost zbog ukrajinske ofanzive.

"Znam u mojoj jedinici, oni su totalno protiv toga. Imaju mnogo rodbine i prijatelja [u Ukrajini] i rečeno im je da je to operacija lokalizirana na oblast Donjecka, a ne napad na cijelu zemlju. Moja divizija je bila potpuno protiv toga ", kazao je Maksim.

"Ako Ukrajina želi postati dio Rusije, uspostaviti neku saradnju - svakako. Niko ne bi bio protiv toga. Ali prisiljavanje jednostavno nije prihvatljivo", dodao je.

Drugi vojnik kojeg drže Ukrajinci ispričao je na odvojenom brifingu za medije o ulasku njegove topničke postrojbe iz Bjelorusije niz cestu do Černihiva. Rasplakao se dok je pričao o susretu s mještanima koji su njegovoj jedinici poručili da odu kući rekavši im: "Ovdje nema fašista."

Govorio je i o zbrci među jedinicama. Njegova skupina zaglavila je u močvari i morala je uništiti svoje borbeno vozilo. Pješice su lutali nekoliko dana prije nego što su stigli do sela i predali se nakon razmjene vatre. Drugi ruski vojnik koji je sa svojom jedinicom došao iz pravca Krima rekao je kako im je ubrzo postalo jasno da nisu u Ukrajini "kao mirovnjaci".

"Pitali smo zapovjednike što mi ovdje, dovraga, radimo. Nije se mogao okrenuti i otići. Iza su bili ešaloni [jedinice] koje ubijaju dezertere. Rečeno nam je da nema civila u svakom naselju. Ali oni su bili tamo. To nas je zabrinulo. Shvatili smo da projektili lete na civilno stanovništvo, na obične gradove, ali ne i na vojne objekte. Iako nam je rečeno sasvim suprotno. Dakle, mi smo se predali."

Pilot borbenog aviona Maksim dobio je popis koordinata za ciljeve u istočnoj Ukrajini. Kaže da ne zna u što je tačno pucao.

"Nemoguće je stvarno znati što je izvan naših državnih granica. Na primjer, oni obilježe kolonu tenkova. Ali ne možemo biti sigurni ima li jedan tamo ili ne."
Pilot Maksim govorio je i o bacanju tzv. glupih bombi, bez navođenja, koje "padnu gdje padnu".

“Bacili smo samo projektile bez lociranja. Upotrijebio sam samo uobičajene eksplozivne bombe, napravljene od lijevanog željeza… Iste one kakve su korištene tokom Drugog svjetskog rata s nekim preinakama. Postoje modernije balističke varijante, naravno, ali takve nismo koristili”, dodao je Maksim.

I zarobljeni ruski vojnik Sergej govorio je o zapovijedima koja su stizale u posljednjem trenutku. On je bio u artiljerijskoj jedinici koju su 23. februara u 10 sati postrojili te im je zapovjednik prenio Putinovu zapovijed da napadnu Ukrajinu, zauzmu Kijev i “zaštite stanovništvo od fašizma i tiranije u Ukrajini.”

Maksim se čuo i sa svojom porodicom u Rusiji.

“Rekao sam im: ‘Živ sam i zatočen sam’. Razgovarali smo o osobnim stvarima. O našoj djeci, kući, ne o vojnim stvarima. Naravno, zaista želimo vidjeti naše porodice i voljene. Da se sretnemo sa njima i zagrlimo ih jer su zabrinuti”, ispričao je.

Međutim, zarobljeni vojnici zabrinuti su zbog onoga što bi im se moglo dogoditi.

“Zbog zločina koje smo počinili svima će nam se suditi”, rekao je Maksim.

“Užasan je osjećaj shvatiti vlastitu grešku. Bit će potrebne godine, desetljeća, vjekovi da se odnosi poprave. Volio bih propasti u zemlju i nestati”, rekao je drugi vojnik u razgovoru s novinarima CNN-a.